انصار الله یمن علت تعلیق گفت وگو ها را مخالفت هیات هادی با بررسی مرحله انتقالی دانست

سیاسی

تهران- ایرنا- محمد عبدالسلام رئیس هیات ملی یمن در کویت دلیل عقب نشینی هیات ریاض از گفت وگوهای یمن در کویت را مخالفت آنها با بررسی ضمانت های مرحله انتقالی دانست.

به گزارش شبکه خبری المسیره عبد السلام افزود: حقیقت این است فرستاده سازمان ملل به یمن چهار نکته شامل تضمین های نظامی - کمیته نظامی وتضمین های سیاسی - حکومت توافقی ،تضمین های محلی وبین المللی را مطرح کرد.
عبد السلام افزود: تضمین های نظامی در قالب تشکیل کمیته نظامی بررسی شد ولی هیات ریاض خواست که هادی رئیس جمهوری فراری در راس آن قرار گرفته قطعنامه تشکیل آن را صادر کند.
وی در پاسخ به درخواست هیات ریاض درباره کمیته نظامی گفت: ما درباره قوه مجریه به توافق نرسیدیم وباید توافقی صورت بگیرد وصحیح نیست که عبد ربه منصور هادی که خود طرف درگیری است قطعنامه تشکیل کمیته نظامی را تشکیل دهد.
وی ادامه داد ما خواستار ورود به تضمین های سیاسی برای بررسی امور سیاسی کلی در مرحله انتقالی به صورت واضح همچنین توافق درباره صدور قطعنامه حتی توسط هادی شدیم اما آنها ضمن مخالفت با ادامه بررسی از گفت وگوها عقب نشینی کردند زیرا آنها خواستار تداوم جنگ هستند ومردم یمن برای آنها اهمیتی ندارد و آنها وحامیانشان ( عربستان )هیچ تمایلی به صلح واقعی ندارند.
رئیس هیات انصار الله عقب نشینی هیات ریاض به ریاست المخلافی را دلیل بیچارگی ونداشتن دلیل قانع کننده واقعی وتمایل آنها به تداوم جنگ بدون در نظر گرفتن شرایط کنونی مردم یمن دانست.
عبدالسلام ضمن رد اتهام هیات ریاض به نیروهای ملی در خصوص کارشکنی در مسیر گفت وگو ها ومخالفت با اصول کلی بر دروغ بودن ادعاهای آنها تاکید کرد.
وی افزود: ما بارها بر پایبندی خود به اصول کلی تاکید کردیم واین طور نیست که طرف دیگر هرچه بخواهد انجام دهد واین اصول شامل شورای همکاری خلیج فارس ،توافق صلح ومشارکت ،قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه 2216 مرحله انتقالی را در چارچوب توافق سیاسی میان مولفه های سیاسی می داند.
وی افزود: هیات هادی فقط چهار نکته قطعنامه 2216 را قبول دارد وگفت وگوی سیاسی وتشکیل دولت توافقی را نادیده می گیرد وبی توجهی به بحران سیاسی موجب شد ما به این جا برسیم.
وی بار دیگر با تاکید بر دیدگاه هیات ملی برای موفقیت گفت وگوها اعلام کرد در زمینه نظامی، امنیتی، سیاسی وامور بشردوستانه، رفع محاصره وآزادی زندانیان توافق کامل حاصل شده است.
وی با اشاره به کمبود مواد غذایی وپزشکی خواستار رفع محاصره ظالمانه اقتصادی عربستان از مردم یمن شد .
عربستان با ائتلاف برخی کشورهای عربی منطقه و با همراهی آمریکا از ششم فروردین پارسال (1394) حملات گسترده ای را به یمن آغاز کرده است تا «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور را به حاکمیت بازگرداند و از قدرت گرفتن انقلابی های یمنی که امنیت شهرهای این کشور را تأمین می کنند، جلوگیری کند.
بر اثر این حملات، تاکنون هزاران یمنی از جمله صدها زن و کودک، شهید یا زخمی و ده ها هزار نفر نیز آواره شده اند و به تأسیسات زیربنایی، خدماتی و درمانی این کشور آسیب های جدی وارد شده است.
خاورم** 1453**1566
کد N1257085