سناریو جدید کاخ سفید؛ اسد دست‌کم تا 2017 در قدرت می‌ماند

سیاسی

براساس سند جدیدی که به دست خبرگزاری آسوشتیدپرس رسیده، در بهترین سناریوی دولت اوباما درباره انتقال قدرت در سوریه اشاره‌ای به کناره‌گیری بشار اسد حداقل تا مارس 2017 نشده است درحالیکه تنها دو ماه تا پایان ریاست جمهوری اوباما بیشتر نمانده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این خبرگزاری می‌نویسد، در سناریو مقامات آمریکایی در زمینه بحران سوریه تاریخی نامشخص در مارس 2017 برای واگذاری قدرت توسط بشار اسد،‌ رییس جمهوری سوریه آمده است؛‌ به این معنا که پنج سال بیشتر از آن چیزی که اوباما برای کناره‌گیری اسد در نظر گرفته بود در این سناریو آمده است.

این چارچوب زمانی براساس برنامه مورد حمایت سازمان ملل است که در ابتدای امر به کنفرانس بین المللی وین درباره سوریه می پردازد. براساس این استراتژی، در اوت 2017، باید انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در سوریه برگزار شود که از الان 19 ماه به آن تاریخ مانده است. در این بازه زمانی، دولت سوریه توسط یک دولت انتقالی اداره می شود.

براساس این برنامه، پارلمان سوریه در مه 2016 منحل می شود و شورای امنیت سازمان ملل یک دولت جدید انتقالی را برای انجام اقدامات بعدی به رسمیت خواهد شناخت که اصلاحات سیاسی را نظارت می‌کند می‌شود.

پس از آنکه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری در اوت 2017 برگزار شد، دولت جدید سوریه باید تمامی اختیارات را از نهاد انتقالی برعهده بگیرد.

انتهای پیام

کد N1095134