ظریف در پاسخ به مهر:

تماس با کری فقط هسته‌ای بود/درباره عربستان چند کلمه تبادل‌نظر شد

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه گفتگوی ما با آمریکا از جمله در روزهای اخیر فقط درباره نحوه اجرای برجام بوده است، گفت: چند کلمه‌ای در رابطه با شرایط منطقه تبادل نظر کردیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در نشست خبری مشترک با ابراهیم جعفری همتای عراقی خود که به تهران سفر کرده است، در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر درباره خبرهای منتشر شده مبنی بر گفتگوی تلفنی جان کری با ظریف درباره تحولات اخیر در حوزه عربستان و اینکه پیش از این گفته می‌شد گفتگوهای ایران و آمریکا صرفاً در موضوع هسته‌ای است نه مسائل منطقه، اظهار داشت: ما به روز اجرایی شدن برجام بسیار نزدیک شده‌ایم، یعنی شاید ظرف چند روز آینده به حول و قوه الهی به زمان اجرایی شدن برجام بر‌سیم.

وی ادامه داد: بیشترین نقش را در اجرایی شدن برجام، ایران و ایالات متحده آمریکا ایفا خواهند کرد؛ به همین دلیل در روزهای گذشته بین من و آقای کری و نیز بین برادر عزیزم آقای دکتر صالحی (رئیس سازمان انرژی اتمی کشور) و همتای آمریکایی وی (آقای مونیز) تماس‌ها و ایمیل‌ها زیاد شده و چون به روز اجرای برجام نزدیک می‌شویم، باید آخرین هماهنگی‌ها را انجام دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: به همین ترتیب در روزهای آینده نیز همکاران ما و ۱+۵ در اروپا برای نهایی کردن همه موضوعات، جلساتی را خواهند داشت و این جلسات باید توسط من و آقای کری و خانم موگرینی هماهنگ شود.

ظریف تصریح کرد: در تماسی هم که درباره وضعیت منطقه با خانم موگرینی داشتم، درباره اجرای برجام نیز مفصل صحبت کردیم؛ لذا اصل صحبت‌های من و آقای کری در روزهای اخیر، همان‌طور که همواره اعلام کرده‌ایم درباره نحوه اجرای برجام و رسیدن به روز اجرایی شدن آن است.

وی اظهار داشت: به هر حال در شرایطی که خبر اول دنیا متاسفانه اقدامات کوتاه‌نگرانه سعودی‌هاست، هر دو دیپلماتی که با هم صحبت کنند، چند کلمه‌ای در این رابطه با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند و این به معنای آن نیست که با آمریکایی‌ها وارد مذاکره شده‌ایم.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: در این رابطه همواره اعلام کرده‌ایم که مذاکرات ما با آمریکایی‌ها حول محور برجام و نحوه اجرای آن است و در این حوزه نیز به اندازه کافی مشکل داریم که باید آنها را سریعتر برطرف کنیم و به روز اجرایی شدن برجام در چند روز آینده برسیم تا برای مردم ما و کل جهان، روز خوب و پربرکتی باشد.

کد N1095030