ترکیه به کارمندان دولت، وقت آزاد برای شرکت در نماز جمعه می‌دهد

نخست وزیر ترکیه اعلام کرد، دولت آنکارا به کارمندان دولت وقت آزاد برای شرکت در نماز جمعه در مساجد را خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه به قانونگذاران از حزب حاکم "عدالت و توسعه" گفت: ما بر روی قانون و مقرراتی کار می‌کنیم که اجازه خواهد داد وقت نهار روز جمعه به گونه‌ای استفاده شود که مانع آزادی شرکت در نماز جمعه نشود. پس از آن هر جمعه یک جشن مذهبی خواهد بود.

روزهای کاری در ترکیه بر خلاف اکثر کشورهای مسلمان در خاورمیانه از دوشنبه تا جمعه است درست همانند غرب.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری و رهبر معنوی حزب حاکم عدالت و توسعه که از سال 2002 میلادی بر سر قدرت است، از طرف منتقدانش به اسلامی کردن تدریجی ترکیه و از بین بردن ارزش‌های سکولاری که از سوی مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن اعمال شده، متهم شده است.

در دو سال گذشته دولت آنکارا ممنوعیت حجاب زنان و دختران در مدارس و نهادهای دولتی را برداشته است؛ اقدامی که مخالفان آن را به عنوان متزلزل کننده اساس کشور سکولار ترکیه محکوم کردند.

دولت آنکارا همچنین فروش مشروبات الکلی را محدود کرده و اقداماتی را برای ممنوع کردن وجود خوابگاه‌های مختلط در دانشگاه‌های دولتی صورت داده است.

هم‌چنین در دهه گذشته تعداد مساجدی که در ترکیه ساخته شدند،‌ افزایش یافت. براساس گزارش سال گذشته میلادی هیات مذهبی ارشد ترکیه موسوم به "دیانت"، تعداد مساجد در ترکیه بین سال‌های 2004 تا 2014 میلادی 11 مورد افزایش یافته است.

این در حالی است که اردوغان سال گذشته میلادی به خاطرساخت مسجدی عظیم در داخل کاخ ریاست جمهوری جنجالی‌اش در حومه آنکارا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

انتهای پیام

کد N1094809