انتقاد از کوتاهی‌های امنیتی انگلیس در پی فرار "جلاد جدید" داعش

انگليس

اعضای اپوزیسیون پارلمان انگلیس دولت دیوید کامرون را به دلیل کوتاهی‌های امنیتی به باد انتقاد گرفتند. به گفته آنها دولت لندن نتوانسته از سفر فردی که به ارتکاب جرایم مختلف متهم است، به سوریه جلوگیری کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اتهام‌زنی پس از گزارش رسانه‌های خبری انگلیس درباره فردی مطرح شد که ظاهرا در ویدیوی جدید داعش ظاهر شد و در آن پنج "جاسوس" کشته شدند. گفته می‌شود فرد مذکور "سیذارتا دهر" است که با نام اسلامی "ابو رمیثه" هم شناخته می‌شود.

گرچه هنوز هیچ مدرک محکمی از ارتباط دهر با ویدیوی مذکور به دست نیامده اما سخنگوی حزب کارگر انگلیس در امور تروریسم می‌گوید که در هر صورت دولت لندن مقصر عدم نظارت کافی بر سیذارتا دهر است. وی سال 2014 به قید ضمانت آزاد شده بود.

اندی برنان خطاب به پارلمان گفت که نامه‌ای که از دهر می‌خواست تا پاسپورت خود را تحویل دهد پس از آنکه وی انگلیس را به مقصد سوریه ترک کرده بود، برای وی ارسال شد.

سخنگوی حزب کارگر انگلیس تاکید کرد: این سیستم شکست خورد چرا که به او اجازه داد به سوریه سفر کند. این در حالی است که او کاملا برای مقام‌ها شناخته شده بود و شش بار به اتهام ارتکاب جرایم مرتبط با تروریسم بازداشت شده بود.

سیذارتا یک هندوست که اسلام آورده و پس از رسیدن به سوریه با ارسال تصویری از خودش در یک رسانه اجتماعی مقام‌های انگلیس را به سخره گرفت. وی در حالی که کودکش را در آغوش داشت و یک سلاح کلاشنیکف هم در دست دیگرش بود، نوشت: چقدر سیستم امنیتی انگلیس باید قلابی باشد که به من اجازه دهد در اروپا تحرک داشته باشم.

گرچه انتشار ویدیوی جدید باعث شده تا بررسی بیشتری روی وضعیت دهر صورت بگیرد اما خواهر وی می‌گوید که اطمینان ندارد فرد حاضر در ویدیوی داعش برادرش باشد اما برخی که وی را از نزدیک می‌شناختند، تصویر دهر را تایید کردند. با این حال تایید رسمی این مساله بعید است.

سخنگوی دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس گفته است که مقام‌ها درباره هویت فرد مذکور اظهار نظری نمی‌کنند.

سیذارتا دهر که ظاهرا مرد نقاب‌پوش در ویدیوی داعش است، احتمالا جایگزین محمد اموازی شهروند انگلیس شده است که لقب جلاد را داشت و در حمله پهپادی ماه نوامبر کشته شد. وی که به " جان جهادی" هم معروف بود، در ویدیوهای بسیاری که سر گروگان‌ها را می‌برید، حضور داشت.

انتهای پیام

کد N1094684