ادعای جالب ترکیه؛

افزایش تعداد کشورهای خواهان میانجیگری میان عربستان و ایران

سیاسی

نخست وزیر ترکیه که کشورش هم اکنون با روسیه و عراق در تنش جدی به سر می برد، از آمادگی آنکارا برای میانجیگری میان عربستان و ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تایمز هند، «احمد داوود اغلو» نخست وزیر ترکیه، در پارلمان این کشور، خواهان حل دیپلماتیک بحران میان ایران و عربستان شد، و اعلام کرد کشورش آماده هرگونه تلاش برای حل این بحران است.

روز گذشته نیزسخنگوی دولت ترکیه می‌گوید کشورش مخالف هر نوع مجازات اعدام بویژه به دلایل سیاسی است.

براساس اعلام دولت ترکیه، برای آنکارا امکانپذیر نیست از مجازات اعدام توسط هرکشوری که انجام شود، حمایت کند.

سخنگوی دولت ترکیه می‌گوید اعدام شیخ نمر النمر برای پیشبرد مذاکرات صلح در منطقه کمک‌کننده نیست اما ایران و عربستان هر دو دوستان ترکیه هستند و آنکارا نمی‌خواهند آنها با هم بجنگند زیرا این آخرین چیزی است که منطقه خاورمیانه به آن نیاز دارد.

از سوی دیگر در پاکستان، «سرتاج عزیز» مشاور نخست وزیر این کشور نیز ضمن ابراز نگرانی عمیق از پیامدهای تنش در روابط ایران و عربستان گفت که اسلام آباد آماده هرگونه میانجی گری برای حل اختلافات میان دو کشور است.

این وضعیت در حالی است که پیشتر روسیه نیز از آمادگی خود برای میانجیگری میان ایران و عربستان و دعوت از وزاری خارجه دو کشور برای انجام مذاکره در مسکو خبر داده بود.

در این میان وزاری خارجه آلمان، اتریش و آمریکا نیز با برقراری تماس با همتایان ایرانی و عربستانی خود تلاش هایی را برای کاهش تنش ها میان ریاض و تهران انجام داده اند. البته باید عمان و عراق را نیز به لیست کشورهای خواهان میانجیگری اضافه کرد.

به گزارش مهر، اقدام نسنجیده عربستان در اعدام رهبر شیعیان این کشور و متعاقب آن واکنش های انجام شده در تهران و مشهد که منجر به تصمیم ریاض برای قطع روابط با ایران شد در شرایطی رخ داد که با توجه به تلاش های انجام شده در ماه های پایانی سال میلادی گذشته امیدها برای حل بحران سوریه افزایش یافته بود. علاوه بر آن تنش های میان عربستان و ایران در حالی افزایش یافته که تنها چند روز به آغاز اجرای برجام (توافق هسته ای انجام شده میان ایران و کشورهای ۱+۵) باقی مانده است و افزایش تنش ها میان ریاض و تهران ممکن است به این دو جریان صدمه بزند از همین رو کشورهای مختلف در تلاش هستند تا از طریق میانجیگری از شدت گرفتن این تنش ها جلوگیری کنند.

کد N1094489