ژاپن حجم زیادی از پلوتونیوم را به آمریکا ارسال می‌کند

سیاسی

گزارش‌های خبری و مقامات رسمی اعلام کردند، ژاپن به عنوان بخشی از توافق بازگرداندن موادی که برای تحقیقات مورد استفاده قرار می‌گرفت - حجم زیادی از پلوتونیوم، که برای ساخت 50 بمب هسته‌ای کافی است - را به ایالات متحده ارسال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، با فرض این که ژاپن اعلام کرده است که توانایی تولید یک سلاح هسته‌ای را دارد ولی چنین کاری را انجام نمی‌دهد،‌ این ذخیره پلوتونیوم که دهه‌ها پیش توسط ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه فراهم شده بود، باعث بروز نگرانی‌هایی شده است.

روزنامه کیودو روز دوشنبه گزارش داد که حدود 331 کیلوگرم از مواد به شدت شکافت‌پذیر توسط کشتی به یک تاسیسات هسته‌ای در جنوب کارولینا تا پایان ماه مارس ارسال خواهد شد.

این محموله که در آستانه اجلاس امنیت هسته‌ای در واشنگتن در ماه مارس ارسال می‌شود، به معنی تاکید بر تعهدات دو کشور در منع گسترش هسته‌ای است و بخشی از توافقی است که ژاپن و ایالات متحده در سال 2014 انجام دادند.

از زمانی که ژاپن یک تن پلوتونیوم را از فرانسه برای استفاده در آزمایش‌های راکتور هسته‌ای در سال 1993 منتقل کرد، این اقدام یکی از مهم‌ترین تبادلات پلوتونیوم برای ژاپن محسوب می‌شود.

آن انتقال در سال 1993 باعث بروز انتقاد از سوی کشورها به دلایل نگرانی‌های امنیتی و محیط زیستی شد.

یک مقام ژاپنی با تاکید بر انتقال پلوتونیوم به ایالات متحده گفت که محموله درحال بارگیری است.

این مقام رسمی ژاپنی در بخش تکنولوژی هسته‌ای در وزارت آموزش روز سه‌شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: به دلایل امنیتی نمی‌توانیم جزییات بیش‌تری درباره زمان ارسال و مسیر حرکت ارائه کنیم. این مواد در موسسه تحقیقات علوم هسته‌ای در شمال شرقی توکیو ذخیره شده‌اند.

ژاپن به دلیل نیازهای انرژی‌اش به شدت به تکنولوژی هسته‌ای وابسته است. در سال 2006 تارو آسو، وزیر خارجه پیشین ژاپن با بیان این که ژاپن می‌داند که چطور یک سلاح هسته‌ای بسازد اما از انجام آن خودداری می‌کند، باعث وحشت کشورهای همسایه‌اش شد.

ژاپن تنها کشوری است که تا به امروز مورد حمله هسته‌ای قرار گرفته است و این کشور طبق سیاست‌های 1967 از تولید، برخورداری یا نگهداری سلاح هسته‌ای در خاک خود امتناع می‌کند.

با این حال در سال 2010 در یک موافقت‌نامه محرمانه با ایالات متحده اجازه داد که ناوهای حامل سلاح‌های هسته‌ای از قلمروهای ژاپن عبور کنند و این تسلیحات را به پایگاه آمریکا در جزیره اوکیناوا برای مواقع ضروری انتقال دهند.

بمب‌های اتمی ایالات متحده در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم دو شهر هیروشیما و ناکازاکی را ویران ساختند و بیش از 210 هزار کشته بر جای گذاشتند.

انتهای پیام

کد N1093696