کره شمالی بالاترین "فشار نظامی" جهان را دارد

سیاسی

هیچ کشوری در جهان با کره شمالی جایی که مردمش در جریان 60 سال خصومت با دشمن جنوبی خود فشار نظامی باور نکردنی را تحمل می‌کنند، قابل مقایسه نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فشار نظامی در کشورهای مختلف با مقایسه تمامی هزینه‌های نظامی یک کشور با میزان تولید ناخالص داخلی‌ آن محاسبه می‌شود.

براساس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا در زمینه هزینه‌های نظامی ومبادلات تسلیحاتی جهان در سال 2015 میلادی، میانگین سالانه این فشار نظامی در سراسر جهان حدود دو درصد است یعنی کشورهای جهان حدود دو درصد از میزان تولید ناخالص داخلی خود را به هزینه‌های نظامی اختصاص می‌دهند اما در این زمینه کره شمالی یک کشور منحصر به فرد محسوب می‌شود چرا که یک چهارم یعنی 8 / 23 درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را به هزینه‌های نظامی اختصاص می‌دهد.

این در حالی است که فشار نظامی در کره جنوبی 5 / 2 درصد است در حالی که آمریکا 3 / 4 درصد از میزان تولید ناخالص داخلی‌اش را به هزینه‌های نظامی‌اش اختصاص می‌دهد. چین و روسیه نیز این پارامتر را به ترتیب نزدیک به 1 / 2 و 7 / 3 درصد نگه داشته‌اند.

فشار نظامی غیرقابل قیاس ایجاد شده توسط کره شمالی از میزان بسیار کم تولید ناخالص داخلی‌اش نشأت می‌گیرد که در جهان در رتبه 101 قرار دارد و برآورد شده که از سال 2002 تا 2012 میلادی سالانه تنها 17 میلیارد دلار بوده است.

این در حالی است که در همین دوره کره جنوبی با هزار و 10 میلیارد دلار در جهان در رتبه چهاردهمین و آمریکا با میانگین 15 هزار و 400 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی در رتبه اول جهان قرار گرفته است.

به علاوه در بین سال‌های 2002 تا 2012 میلادی کره شمالی با داشتن یک میلیون و 170 هزار پرسنل نظامی در جهان در رتبه چهارم قرار دارد در حالی که کره جنوبی با 679 هزار نیروی نظامی در رتبه هفتم جهان جای گرفته است.

انتهای پیام

کد N1093659