بیلد: عربستان به غرب حق السکوت می دهد

ایرنا نوشت: «بیلد» پرتیراژترین روزنامه آلمان در مطلبی با تیتر «عربستان سعودی جز نفت، خرما و تروریسم چیز دیگری ندارد»، نوشت: چندین دهه است که خاندان آل سعود یا «دوستان قاتل» ما به غرب حق السکوت می دهند.


به گزارش ایرنا، «یولیان رایشلت» نویسنده این گزارش افزوده است: اگر بخواهیم یک جمعبندی از عربستان سعودی داشته باشیم، درمی یابیم دره سیلیکون کالیفرنیا نمادی فنآوری و نوآوری در جهان است و همزمان دره سلفی های عربستان سعودی نماد ترور و ارتجاع گرایی است که با درآمد چندین میلیارد دلاری نفت از رادیکالیسم و آدمکشی حمایت می کند.
نویسنده با طرح این پرسش که چرا سعودی همچنان دوست ما هستند؟ نوشته است: خاندان آل سعود از چند دهه پیش به ما رشوه می دهد و همزمان برای صادرکردن کابوس افراطی گرایی پول صرف می کند. ریاض در سراسر جهان به انجمن های افراطی، مراکز دینی تحت حمایت خود، روزنامه ها و سایت های مجازی کمک می کند تا آن نوع از ایدئولوژی را که در سوریه علیه آن مبارزه می کنیم، تقویت کند.
بیلد نوشته است: دوستان سعودی ما چند قرن است هیچ دستاوردی که موجب پیشرفت جهان شود نداشته اند و فقط نفت، خرما و یک ایدئولوژی افراط گرایانه صادر کرده اند.
این روزنامه آلمانی با اشاره به اینکه ماه سپتامبر 2015 صدها نفر در مراسم حج در مکه کشته شدند، افزود: سعودی ها به خاطر فساد و اقتصاد خویشاوندسالاری حتی قادر به سازماندهی مناسب برگزاری مراسم زیارتی حج نیز نیستند.
نویسنده با انتقاد از اعدام های گروهی در عربستان و به شهادت رساندن آیت الله «نمر باقر النمر» رهبر شیعیان این کشور و سکوت غرب در برابر این اقدامات آل سعود، نوشت: سعودی ها دوستان قاتل ما هستند. با اعدام دستجمعی 47 نفر که به دست متحد وحشتناک ما انجام گرفت از واشنگتن تا برلین در قبال این اقدام سعودی ها سکوت اختیار کرده اند.
بیلد افزوده است: در حالی که واشنگتن از موج اعدام ها ابراز نگرانی کرده است، دولت آلمان سکوت اختیار کرده و اتفاق نظر ندارد که آیا باید به این رژیم آخرین فنآوری تسلیحاتی مدرن بفروشد یا خیر؟
در ادامه گزارش آمده است: در سازمان ملل و اتحادیه اروپا نیز ظاهراً کسی از این مسأله که عربستان سعودی ریاست کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل را در دست دارد، ناراحت نیست.
روزنامه آلمانی در پایان گزارش نوشته است: برای عربستان سعودی بازگشت به صحرای بربریت خیلی وقت است که شروع شده است.

49310

کد N1093590