پاک‌آیین: 2015 سال گشایش فصل جدیدی در مناسبات ایران و آذربایجان بود

ايران,جمهوري آذربايجان

شبکه تلویزیونی «سی بی سی» در گزارش ویژه خود به بررسی مناسبات تهران و باکو در سال 2015 پرداخت و این سال را یک فصل پرتحول در مناسبات دو کشور و فصل جدیدی در مناسبات ایران و آذربایجان خواند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،در این گزارش به نقش محسن پاک آیین سفیر کشورمان در باکو در پیمودن این روند تاکید شده و گفته شده است که سفیر ایران برای نزدیکی و توسعه هرچه بیشتر مناسبات دو کشور تلاش زیادی انجام داد .

مشروح این گزارش در زیر آمده است:

" در سال 2015 میلادی سفر های متقابل مقامات رسمی دو کشور ادامه داشت و سران آذربایجان و ایران نیز در حاشیه نشست ها و جلسات مختلف دیدارهای دو جانبه انجام دادند و دیدار الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و محمد نهاوندیان رییس نهاد ریاست جمهوری ایران در حاشیه اجلاس 45مجمع جهانی اقتصادی داووس سرآغاز دیدارهای مقامات دو کشور در این سال بود.

در این سال لغو تحریم های اعمالی علیه جمهوری اسلامی از سوی قدرت های جهانی و موفقیت برنامه جامع اقدام مشترک مشهور به برجام باعث خوشنودی آذربایجان شد و چشم انداز همکاری های نظامی دوجانبه آذربایجان و ایران همانند سالهای قبلی در سفرهای متقابل مقامات نظامی دو کشور بررسی و درباره مسایل امنیت منطقه ای تبادل نظر شد.

همکاری های تنگاتنگ شرکت دولتی نفت آذربایجان، سوکار و شرکت ملی نفت ایران در سال 2015 میلادی و سفرهای مسوولان این شرکت ها به کشورهای یکدیگر نیز جلب توجه می کند.

در جریان سفر هیات شرکت دولتی نفت آذربایجان، سوکار به ایران نیز تفاهمنامه بکارگیری فنآوری نانو در صنعت نفت امضا شده است. آذربایجان و ایران گروه کاری ویژه در سطح معاونان وزرا مربوط به سرمایه گذاری را تشکیل داده اند.

آذربایجان و ایران به عنوان کشورهایی که به تحصیل و آموزش و پرورش جوانان دقت و توجه خاص دارند، در سال 2015 میلادی دیدارهای دوجانبه ای در این زمینه داشتند و دو کشور همچنین تفاهم‌نامه همکاری در زمینه حمل ونقل امضا کردند.

سردار قاسم رضایی فرمانده نیروی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران برای بررسی مسایل مرزی به آذربایجان سفر کرد و شرکت در نشست هماهنگی نیروهای مرزبانی دو کشور در نخجوان ازجمله برنامه سفر قاسم رضایی به باکو بود.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جمهوری اسلامی ایران نیز توافقات حاصله در سفر به آذربایجان را به نفع هر دو کشور دانست.

انتهای پیام

کد N1093546