آلمان: حوزه شنگن در خطر است

پس از آنکه کشورهای شمال اروپا از اعمال اقدامات کنترلی جدیدی در مرزهایشان به منظور جلوگیری از سیل مهاجران خبر دادند، آلمان هشدار داد، حوزه شنگن به خاطر بحران آوارگان و مهاجران در اروپا در خطر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، مارتین شفر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: آزادی سفر در حوزه شنگن یکی از اصول مهم و یکی از بزرگترین دستاوردهای اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر است حوزه شنگن بسیار مهم است اما به خطر افتاده است.

این اظهارات در پی آن منتشر شدکه دانمارک از بازرسی‌های جدیدی در مرز آلمان خبر داد و سوئد نیز اقدامات کنترلی را در مرزش با دانمارک اعلام کرد.

هفته گذشته نروژ که یکی از اعضای اتحادیه اروپا نیست اما جزئی از حوزه شنگن محسوب می‌شد گفت: پناهندگان و آوارگانی را که بدون ویزا از نقاط دیگر حوزه شنگن به ویژه سوئد وارد این کشور شوند باز می‌گرداند.

مارتین شفر گفت: بسیار مهم و حیاتی است که ما در اروپا راه حل‌های مشترکی را در مقابل بدترین بحران آوارگان و پناهجویانی که از زمان جنگ جهانی دوم رخ داده پیدا کنیم. اتحادیه اروپا باید در حال حاضر بر تضمین امنیت مرزهای خارجی‌اش تمرکز کند.

اشتفان زیبرت، سخگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گفت: توافق شنگن که آزادی سفر را در بین اکثر 28کشور عضو اتحادیه اروپا ممکن می‌سازد، به حفاظت بهتر از مرزهای اتحادیه اروپا بستگی دارد. ما به یک استراتژی مشترک نیاز داریم.

وی افزود: لارس لوکه راسموسن، نخست وزیر دانمارک پیش از آنکه تصمیمش را اعلام کند مرکل را در جریان گذاشته بود.

بحران مهاجرت به شدت تعهد اروپا نسبت به آزادی سفر را محک زد چرا که چندین عضو اتحادیه اروپا در راستای تلاش برای جلوگیری از سیل مهاجران به صورت موقتی اقدامات کنترل مرزی را مجددا اعمال کردند.

زیبرت گفت: آلمان که حدود یک میلیون مهاجر و آواره را در سال 2015 میلادی پذیرفته نیز در سپتامبر سال گذشته چنین اقداماتی را اجرا و اذعان کرد که قوانین شنگن در شرایط خاص اجازه چنین اقداماتی را می‌دهد.

براساس گزارش برلین، روزانه 300 پناهجو آلمان را به مقصد دانمارک ترک می‌کنند تا از آنجا خود را به سوئد برسانند که بیش از هر کشور اروپایی دیگری مهاجر پذیرفته است.

انتهای پیام

کد N1093349