فهرستی از مهم‌ترین یافته‌های جهانی گالوپ

گالوپ در آخرین روز سال 2015 نتایج نظرسنجی خود را در مورد دیدگاه‌ها و رفتارهای ساکنان بیش از 140 کشور جهان منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از ایسپا، گالوپ در نظرسنجی جهانی خود به طور منظم به ردیابی و گزارش وضعیت رفاه، اعتماد در موسسات ملی، نرخ اشتغال و سایر مسائل مهم و موثر بر زندگی روزانه افراد، می‌پردازد. فهرست زیر در واقع منتخبی است از مهم‌ترین یافته‌های جهانی در سالی که گذشت یا به آن ختم شد:

- نرخ بیکاری جهانی واقعی 32 درصد است. از میان 3.2 میلیارد افراد بالغی که در سراسر جهان به عنوان نیروی کار محسوب می‌شوند، تنها 5 درصد از آنها دارای اشتغال کامل هستند و کار می‌کنند – چیزی که گالوپ آن را یک "شغل عالی" می‌نامد. یعنی تقریبا 3 میلیارد نفر که خواستار یک شغل عالی هستند از داشتن آن محرومند.

- شکاف بزرگی بین مشاغل جهانی وجود دارد. نرخ استخدام مشاغل خوب گالوپ – درصد کل جمعیت افراد بالغ که حداقل 30 ساعت در هفته برای یک کارفرما کار می‌کنند – در سال 2014 در رقم 26 درصد ثابت ماند. در سال 2014 آمریکای شمالی بالاترین درصد افراد بالغ را داراست که به صورت تمام وقت برای یک کارفرما کار می‌کنند و کشورهای جنوب صحرای آفریقا با 11 درصد همچنان پایین‌ترین درصد منطقه‌ای را دارد. خاورمیانه و آفریقای شمالی (MENA) با 18 درصد بعد از کشورهای جنوب صحرای آفریقا رتبه دوم را دارند.

- خوش بینی بازار کار در آمریکای شمالی و اروپا شدیدا افزایش می‌یابد. چشم انداز شغلی در اتحادیه اروپا و آمریکای شمالی در سال 2014 خوش بینانه‌ترین وضعیت خود را از زمان رکود اقتصادی جهانی داشتند. 51 درصد از ساکنان آمریکای شمالی در سال 2014 بیان داشتند که زمان خوبی برای یافتن یک شغل خوب در منطقه آنها است- 13 درصد بالاتر از سال 2013. یک نفر از هر 4 نفر در اتحادیه اروپا بیان کردند که زمان خوبی برای یافتن شغل جدید است- 8 رتبه بالاتر از سال 2013.

- اروپایی‌ها منفی‌ترین دیدگاه را نسبت به مهاجرت دارند. پیش از اینکه جریان مهاجران به سمت اروپا در سال 2015 به نقطه بحرانی برسد، یک بررسی گالوپ در 142 کشور نشان داد که افراد در اروپا، به طور متوسط، منفی‌ترین دیدگاه را در جهان نسبت به پدیده مهاجرت دارند. اکثر آنها (52 درصد) بیان داشتند که میزان مهاجرت در کشورهای اروپایی باید کاهش یابد. در تمام نقاط دیگر جهان، افراد بجای کاهش مهاجرت، خواستار ثابت بودن یا افزایش میزان مهاجرت بودند.

- تنها 6 درصد از مهاجران سوریه تمایل دارند به آمریکا یا کانادا بروند. در ژانویه 2015 و رسیدن تنش‌ها در سوریه به پنجمین سال خود، تقریبا نیمی از مردم سوریه (46 درصد) که مورد بررسی قرار گرفتند، اعلام نمودند که در صورت داشتن فرصت مناسب، حتما از کشور مهاجرت خواهند کرد. کشورهای اروپایی و خاورمیانه و شمال آفریقا مناسب‌ترین کشورهای مقصد برای این افراد هستند؛ بیشتر از یک سوم مهاجران بالقوه سوریه بیان می‌کنند که تمایل دارند به کشورهای این سه منطقه مهاجرت کنند. تنها 6 درصد از مهاجران بالقوه سوریه تمایل دارند به آمریکای شمالی مهاجرت کنند.

- روسیه پایین‌ترین میزان تایید را در جهان دارد؛ آمریکا بالاترین. در سال 2014 روسیه پایین ترین میزان تایید را برای 8 سال متوالی در جهان داشت داشته است. کشورهای وابسته به غرب، به خصوص کشورهای عضو ناتو، مورد مخالفت روسیه قرار می‌گیرند. و در عین حال، روسها و جمعیت کشورهای تحت عضویت جماهیر شوروی سابق احساس منفی در مورد رهبری آمریکا، اتحادیه اروپا، و آلمان دارند.

- تقریبا 2 میلیارد زن در جهان در حال تنش و رنج هستند. از هر 4 زن در جهان 3 زن – یا در حدود 2 میلیارد زن- کیفیت زندگی خود را به اندازه‌ای منفی درجه بندی می‌کنند که می‌توان آن را مبارزه یا زجر کشیدن نامید. درجه بندی زندگی سایر زنان – حدود 620 میلیون زن- آنها را در گروه در حال پیشرفت قرار می‌دهد. این درجه بندی‌ها در چندین سال گذشته ثابت بوده‌اند.

- آمریکا بالاترین و کشورهای جنوب صحرای آفریقا پایین‌ترین میزان به زیستن را دارند. بر اساس شاخص به زیستن جهانی گالوپ- در سال 2014، در حدود یک نفر از هر 6 نفر در جهان کامیاب یا مرفه است- یا قوی و پایدار- حداقل در 3 مورد از 5 مولفه رفاه. ساکنان آمریکا بیشترین احتمال را برای کامیابی در 3 مولفه رفاه یا بیشتر دارند (31.3 درصد)، در حالی که ساکنان کشورهای جنوب صحرای آفریقا کمترین احتمال را دارند (10.2 درصد).

- ساکنان آمریکای لاتین از لحاظ احساسات در جهان پیشتاز هستند. کشورهای آمریکای لاتین که بولیوی و ال سالوادور در آن رتبه اول و دوم را دارند در راس فهرست کشورهای احساسی جهان در سال 2014 قرار دارند. به طور متوسط، از هر 10 ساکن این مناطق تقریبا 6 نفر از تجربه احساسات مثبت یا منفی در روز قبل گزارش دادند. کشورهای جماهیر شوروی سابق در طرف دیگر این طیف قرار دارند، که حداکثر 4 نفر از هر 10 نفر از تجربه این احساسات گزارش دادند.

انتهای پیام

کد N1093316