سبحانی‌نیا: شورای نگهبان یقینا می‌تواند پاسخ هر تصمیمی که می‌گیرد را بدهد

حسین سبحانی‌نیا,انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد احتمال جوسازی در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات خبرگان رهبری گفت: شورای نگهبان یقینا می‌تواند پاسخ هر تصمیمی را که می‌گیرد بدهد.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره به روند و تعدد ثبت نام کنندگان این دوره از انتخابات خبرگان رهبری گفت: رشد و مشارکت بالای افراد در نام‌نویسی پنجمین دوره از انتخابات خبرگان اگر با رویکردی جناحی و سیاسی همراه نبوده باشد بیانگر احساس تکلیف کاندیداها برای نشستن بر کرسی‌های این مجلس است. از این به بعد است که واجدین شرایط پس از بررسی صلاحیت بر مبنای قانون توسط شورای نگهبان مشخص می شوند.

وی در مورد نگرانی برخی از جمله آیت الله یزدی و آیت الله جنتی از کثرت ثبت نام کنندگان این دوره از رقابت‌های خبرگان بیان کرد: یقینا تعدد نامزدها، اندکی رسیدگی به صلاحیت آنها را با مشکل روبرو می کند و نگرانی این دو آیات هم از این جهت است.

اين نماینده مجلس در پاسخ به اینکه چرا بعضی افراد با اینکه خود می دانند واجد شرایط حضور در مجلس خبرگان نیستند، باز هم ثبت‌نام می‌کنند؟، گفت: ثبت نام در انتخابات خبرگان با علم به نداشتن اجتهاد و با هدف ایجاد موج آفرینی، کار صحیحی نیست.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان مورد تایید رهبری است، در خصوص بررسی صلاحیت کاندیداهای مجلس خبرگان تاکید کرد: این پنجمین دوره از رقابت های خبرگان و دهمین دوره از ثبت نام برای انتخابات مجلس شورای اسلامی است. شورای نگهبان هم تجربه لازم را در بررسی صلاحیت نامزدها دارد. این نهاد باید همچون فیلتری قاطع، صلاحیت کاندیداها را بررسی کند و تحت تاثیر فضاسازی‌های احتمالی قرار نگیرد.

سبحانی نیا در مورد صحت بعضی از گمانه زنی ها از رد صلاحیت آقایان هاشمی رفسنجانی و حسن خمینی گفت: از این موضوع بی اطلاع هستم، اما نمی دانم چرا برخی زمانی‌که هنوز چیزی به طور قطع مشخص نیست، جوسازی و موج آفرینی می کنند. شورای نگهبان یقینا می‌تواند پاسخ هر تصمیمی را که می‌گیرد، بدهد.

وی درباره لیست انتخاباتی جامعه مدرسین و جامعه روحانیت مبارز براي انتخابات خبرگان گفت: جامعه مدرسین قم، برای مجلس خبرگان لیست انتخاباتی ارائه می‌دهد، اما قصدی برای ارائه لیست در خصوص مجلس شورای اسلامی ندارد. جامعه روحانیت مبارز نیز برنامه دارد تا برای مجلس شورای اسلامی در حوزه تهران لیست ارائه دهد و حوزه شهرستان را به گروه های سیاسی مربوطه بسپارد.

سبحانی نیا درست عمل کردن هیات‌‌های نظارت و اجرایی در بررسی صلاحیت نامزدها و دوری از جوسازی و تهییج اذهان عمومی در تبلیغات انتخاباتی از سوی تاییدشدگان را عاملی برای برگزاری پرشور انتخابات و حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای دانست.

27219

کد N1093263