تجدید نظر آلمان در صادرات اسلحه به عربستان سعودی

وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد: بعد از بزرگترین اعدام دسته جمعی پادشاه عربستان سعودی پس از دهه‌ها، برلین در صادرات اسلحه به این کشور ملاحظاتی را اعمال خواهد کرد.

وزیر اقتصاد آلمان اعلام کرد: بعد از بزرگترین اعدام دسته جمعی پادشاه عربستان سعودی پس از دهه‌ها، برلین در صادرات اسلحه به این کشور ملاحظاتی را اعمال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالیکه سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که پس از این اعدام‌ها، برلین در نظر ندارد تحریمی علیه ریاض اعمال کند، زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد آلمان که در گذشته نیز انتقال برخی سلاح‌ها را به عربستان سعودی رد کرده بود، می‌تواند مجوز لازم برای صادرات اسلحه به این کشور را صادر نکند.

وزارت اقتصاد آلمان در بیانیه‌ای به نقل از وزیر اقتصاد اعلام کرد: ما می‌توانیم مشاهده کنیم که ارسال تانکها و اسلحه‌های نوع جی 36 به عربستان سعودی کار درستی نیست. اکنون ما نیاز به بررسی مجدد داریم که در آینده تجهیزات تدافعی خود را ارسال کنیم یا نه.

دفتر فدرال کنترل صادرات و اقتصاد (بافا) مسوول اصلی ارائه مجوز برای صادرات تسلیحات است. گابریل در سال 2014 وعده داد که ملاحظات بیشتری را در اعطای مجوز به اینگونه توافق‌های صادراتی با کشورهای مناطق بی ثبات مانند خاورمیانه اتخاذ کند.

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان در کنفرانس خبری خود اعلام کرد: نکته اصلی در این باره این است که صادرات تسلیحات یک ابزار امنیتی و سیاست خارجی است و نمی‌توان آن را به عنوان ابزار اقتصادی تلقی کرد.

وی اعدام‌های اخیر عربستان سعودی را نگران کننده اعلام کرد.

بر اساس گزارش ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد آلمان در ماه اکتبر 2015، در شش ماه اول سال 2015 آلمان مجوز صادرات اسلحه به عربستان سعودی به ارزش 178 میلیون یورو را صادر کرد.

در پارلمان (بوندستاگ) هم حزب سبز و هم حزب چپ از احزاب اپوزیسیون آلمان خواستار توقف هرچه‌سریعتر این صادرات به سعودی‌ها شده‌اند.

حتی برخی از اعضای حزب دموکرات مسیحی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که در گذشته بر اهمیت نقش پادشاهی عربستان سعودی در منطقه تاکید می‌کردند، پس از اقدام اخیر این کشور خواستار تجدید نظر در روابط دو کشور شدند.

انتهای پیام

کد N1093148