تاکید کاخ سفید بر ضرورت خویشتنداری عربستان و ایران

ايران,ایران و عربستان

کاخ سفید از عربستان و ایران خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند و به کاهش تنش‌ها کمک کنند.

کاخ سفید از عربستان و ایران خواست تا از خود خویشتنداری نشان دهند و به کاهش تنش‌ها کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز دوشنبه خود با اشاره به قطع رابطه عربستان و ایران توسط سعودی‌ها از دو کشور خواست تا گامهایی را برای کاهش تنش‌های ایجاد شده بردارند.

سخنگوی کاخ سفید گفت: ما همچنان نسبت به ضرورت تلاش هر دو، ایران و عربستان سعودی برای تنش زدایی نگران هستیم و از طرفین می‌خواهیم از خود خویشتن‌داری نشان دهند و بیش از این به تنشی که هم اکنون منطقه را در بر گرفته دامن نزنند.

وی درادامه به تماس جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با محمد جواد ظریف همتای ایرانی‌اش در خصوص اختلاف کنونی تهران و ریاض اشاره کرد و گفت: وزیر امور خارجه ارتباط خود را با همتای ایرانی‌اش حفظ کرده است و احتمالا به زودی با عادل الجبیر همتای سعودی‌اش نیز تماس برقرار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش،مقامات آل سعود درساعات پایانی روز یکشنبه در پی تجمع معترضان در مقابل سفارت ریاض در تهران به دلیل اعدام شیخ النمر روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کردند و از دیپلماتهای ایرانی خواستند تا خاک عربستان را ترک کنند.

شیخ نمر باقر النمر رهبر برجسته شیعیان عربستان یکی از 47 نفری است که روز جمعه گذشته در عربستان به طور همزمان به اعدام رسیدند.

این اقدام عربستان واکنش تند مدافعان حقوق بشر و برخی مقامات اروپایی و آمریکایی را در پی داشته است.

انتهای پیام

کد N1093102