سخنگوی وزارت خارجه آلمان: ایران می‌تواند در ماه جاری به همه تعهداتش در برجام عمل کند

سیاسی

سخنگوی وزارت خارجه آلمان امروز (دوشنبه) گفت:‌ هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی که در سال گذشته برای کاهش برنامه هسته‌ای‌اش به دست آمد، فاصله بگیرد و این کشور حتی می‌تواند همه توافقاتش را در این ماه محقق کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، مارتین شافر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان در کنفرانس خبری گفت:‌ من پیش‌بینی می‌کنم که هیچ علاقه‌ای در بین بازیگران تعیین‌کننده در ایران – دولت ایران،‌ رییس‌جمهور ایران و دیگران – در دور شدن از توافق هسته‌ای که تابستان گذشته در وین به‌دست آمد، وجود ندارد.

ایران به توافقی با شش قدرت جهانی از جمله آلمان در ماه ژوییه دست یافت که طی آن شاهد کاهش فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در ازای رفع تحریم‌های اقتصادی فلج کننده خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان با بیان این که این تحریم‌ها می‌تواند به‌زودی برداشته شود، افزود: روزی که طی آن ایران به همه تعهداتش طبق توافق وین عمل کند که آن نیز به رفع تحریم‌های بین‌المللی منجر می‌شود،‌ نزدیک است و حتی می‌تواند در ماه جاری نیز به دست آید.

ولکر تریر، مدیر اجرایی اتاق بازرگانی آلمان نیز گفت: شرکت‌های آلمانی امیدوارند که چارچوب زمانی رفع تحریم‌های غرب در فصل اول سال ارائه شود و این روند به سرعت آغاز شود.

با این حال وی گفت: بازرگانان آلمانی درباره افزایش تنش‌ها بین ایران و رقیب منطقه‌یی‌اش عربستان سعودی و پس از اعدام چهار شیعه برجسته در روز شنبه نگران هستند.

تریر اضافه کرد: زمانی که تحریم‌های علیه تهران برداشته شود میزان صادرات آلمان به ایران احتمالا به دو برابر افزایش خواهد یافت. حجم تجارت ایران – آلمان ممکن است از 2.4 میلیارد یورو در سال 2014 در ظرف مدت 5 تا 7 سال به حدود 10 میلیارد یورو برسد.

انتهای پیام

کد N1092649