دادستان کل کشور تشریح کرد:

سعودی‌ها در امتداد راهبرد جریان استکبار در منطقه حرکت می‌کنند

حجت‌الاسلام رئیسی

دادستان کل کشور گفت: آنچه سعودی‌ها انجام می دهند، دقیقا به خاطر به ستوه آمدن از حضور و اقتدار ایران بود و این کشور در امتداد راهبرد جریان استکبار در منطقه حرکت می‌کند.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام رئیسی در بیست‌وسومین گردهمایی ائمه جمعه ضمن تسلیت شهادت روحانی مجاهد آیت‌الله نمر گفت: امید خداوند روزی ریشه ظلم قطع خواهد شد.
وی افزود: امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست که تاثیرگذا ترین جریان بر ملت ایران، روحانیت است و در میان گروه های مردان مهمترین گروه مرجع روحانیت است.
دادستان کل کشور اظهار داشت: روحانیون در سلوک و رفتار خود در باید و نبایدهای دینی پایبند هستند و این تفاوت اصلی‌شان با روشنفکران دنیا است.
وی تصریح کرد: روحانیون جریانی هستند که خود عامل هستند و به آنچه می گویند عمل می کنند به همین دلیل امام(ره) و رهبری در دل های مردم جا دارند و بعد از مریضی مقام معظم رهبری ۴۰۰ میلیون نفر بر اساس آمار وزارت ارتباطات به ایشان ابراز ارادت کردند.
آنچه سعودی‌ها انجام دادند به خاطر به ستوه آمدن از حضور و اقتدار ایران بود
رئیسی اظهار داشت: آنچه سعودی‌ها انجام دادند، دقیقا به خاطر به ستوه آمدن از حضور و اقتدار ایران بود و این کشور در امتداد راهبرد جریان استکبار در منطقه حرکت می‌کند.
دادستان کل کشور افزود: نمی توان تصور کرد دشمن از اثرگذارترین جریان در میان مردم دست برداشته باشد. بنابراین صیانت از این جریان اثرگذار، امری مهم است.
وی اظهار داشت: در مورد جلوگیری از نفوذ افراد ناصالح و وابسته به این سازمان باید تلاش کرد.
رئیسی تصریح کرد: بزرگواران روحانی، مدیران حوزه های علمیه و مراجع افرادی هستند که باید صیانت از این جریان را به عهده داشته باشند.
دادستان کل کشور با تاکید بر لزوم دقت نسبت به ورود افراد تازه وارد به حوزه ها گفت: باید گزینش دقیق صورت گرفته و بر سلوک و رفتار طلاب نظارت کرد.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود توضیح داد: ۷ هزار کانال ماهواره ای در ایران قابل دریافت است. امروز ۱۷۱ کانال فارسی زبان بر ایران قابل دریافت است که بر اساس فرهنگ و ذائقه ایرانی فیلم‌سازی می کنند.
مصون‌سازی طلاب تنها راه جلوگیری از نفوذ اندیشه های منحرف
رئیسی افزود: محدود کردن این فضا همچنان که برای فرزندان مان ممکن نیست برای کسانی که درس می خوانند نیز غیرقابل اجتناب است، لذا تنها راه، مصون سازی طلاب در برابر افکار و اندیشه های نامناسب است.
دادستان کل کشور اظهار کرد: برخی با القاء شبهاتی ذهن جوانان ما را آلوده می کنند. باید حوزه ها و سازمان روحانیت را در مقابل این انحرافات مراقبت کرد.
وی با اشاره به تشکیل هیات حل اختلاف گفت: هیات حل اختلاف برای رسیدگی به شکایات خصوصی که در میان طلاب و روحانیون نیز وجود دارد، ایجاد شده است و آمارها نشان‌دهنده موفقیت این طرح است.
رئیسی تصریح کرد: دستگاه‌هایی که با روحانیون در ارتباط هستند اگر گزارشی به آنها می رسد باید سریعا هشدارهای لازم را انجام دهند که خسارتی وارد نشود که این امر به معنای پیشگیری واقعی است.
تاکید بر پیشگیری از انحراف
دادستان کل کشور ادامه داد: در حوزه مسائل مالی و اجتماعی افرادی وجود دارد که تلاش می کنند زمینه های انحراف را ایجاد نمایند.
وی اظهار داشت: ما با مجموعه شورای عالی حوزه های علمیه قم، آسیب‌شناسی برخی کیس‌هایی که اتفاق افتاده، دنبال کردیم که در نتیجه آن محصولی کارآمد و آماده، خدمت بزرگان حوزه توزیع شد تا با استفاده از آن از حوزه ها در برابر جریاناتی که آنها را تهدید می کنند، صیانت و مراقبت کنیم.
رئیسی به عنوان مثال به جریان سید یمانی که اخیرا در برخی استان ها، کشورهای عربی و اروپایی طرفداران زیادی پیدا کرده است، اشاره کرد و گفت: آقایی در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده پس از آن به مغرب رفته و بازمی گردد و عقایدی را مبنی بر رابطه با امام زمان(عج)، تغییر برخی اصول و احکام دینی مطرح می کند.
دادستان کل کشور ادامه داد: این فرد، ۴۰ کتاب در بیروت به زبان عربی و با قلم خوب چاپ و توزیع کرده است.
وی با اشاره به اینکه ۵ سال قبل در حوزه های علمیه گزارشاتی در خصوص این فرد شنیده ایم، توضیح داد: حسن الوصی در عراق ۵۰۰ مرید داشت که چندی قبل در جایی تجمع کرده و با برخورد نیروهای امنیتی عراق ۱۰۰ نفر از آنها کشته شده اند.
رئیسی ادامه داد: این فرد ابتدا نسبت به رهبری و مراجع ابراز ارادت می کرد ولی امروز در موضع علیه نظام قرار دارد.
دادستان کل کشور با اشاره به خطری که این جریان در برخی استان ها به ویژه یارگیری از جوانان ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: این جریان فکری در تعدادی از مساجد در استان ها پایگاه دارد. مجله صراط مستقیم این جریان در بحرین، عربستان، استرالیا و ۴ کشور اروپایی منتشر و توزیع می شود.
وی این جریان انحرافی را جریانی فکری خواند و گفت: برخورد قضایی با این جریان خوب است، اما کافی نیست. باید نسبت به پاسخگویی به شبهات طلاب اقدام کرد.
رئیسی با تاکید بر لزوم صیانت از حوزه های علمیه عنوان کرد: بزرگان حوزه های علمیه ضمن مدیریت و برنامه ریزی باید با نظارت به عنوان رکن اساسی در حوزه ها عنایت داشته باشند.
دادستان کل کشور اظهار داشت: حتی اگر جرایم و سازمان روحانیت یک درصد است چون این مجموعه پاک و پاک کننده است، این یک درصد هم زیاد است و باید از بین برود.
ائمه جمعه در راستای پیشگیری از جرایم اقدام کنند
وی پیشگیری از جرایم را وظیفه همگانی خواند و توضیح داد: از ائمه جمعه خواهش می کنم به عنوان کسانی که سخنانشان در جامعه تاثیرگذار است در زمینه پیشگیری از جرم اقدام کنند. این میزان جرم در جامعه با آرمان های مدینه فاضله تناسبی ندارد و زیبنده نظام اسلامی نیست.
رئیسی تصریح کرد: ائمه جمعه باید در بخش پیشگیری اقداماتی انجام دهند که زمینه های لغزش از بین برود.
دادستان کل کشور گفت: در سال ۷۳ بنده رأس سازمان بازرسی کشور بودم که اختلاس ۱۲۳ میلیاردی کشف شد که در ارتباط با آن، یک نفر اعدام شد. اخیرا نیز اختلاس سه هزار میلیاردی در قوه قضائیه بررسی شد.
رئیسی اضافه کرد: آدم های این پرونده ها با هم فرق می کند، اما جنسشان یکی است و از یک منفذ ورود کرده اند. ما باید به سمت کاهش آمار جرایم برویم که متاسفانه برخی آمارها نگرانی انسان را افزایش می دهد.
کد N1092543