استانداردهای دوگانه حقوق بشری

حقوق بشر,عربستان,شیخ نمر باقر النمر

با کمال تأسف در آغازین روز هفته جاری،وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان خبر داد.

میثم اسلام پناه: با کمال تأسف در آغازین روز هفته جاری،وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان خبر داد. شهید شیخ نمر باقر النمردر پی اعتراضات شیعیان عربستان در تابستان سال 2012 در شهر العوامیه به اتهام ایجاد ناآرامی و زمینه‌چینی برای دخالت خارجی،بازداشت شد و در مهرماهسال گذشته نیز دادگاه جنایی عربستان سعودی ایشان را به اتهامات واهی"کمک به تروریست‌ها"، "تحریک به اغتشاش" و "محاربه"، به «اعدام با شمشیر وبه صلیب کشیده شدن درانظار عمومی»محکوم کرد.

حقیقت آن است که دولت عربستان سعودی تلاش نموده تا با انتشار مفاهیمی نادرست،    فعالیت های مسالمت آمیز این روحانی شعیه را در رسانه ها وارونه جلوه دهد. حال آنکه شهید نمربارها در سخنرانی­های خویش خواستار بهبود وضع شهروندان شیعه عربستانی و پایان دادن به بی عدالتی در حق آنها شده بود. شهید مجاهد شیخ نمر هنگامی که از ماهیت فعالیت های خویش سخن می گفت،  تاکید می داشت: «که"بانگ سخن" نیرومندتر از هر سلاحی است، هر چند دولت عربستان امید دارد که معترضان دست به سلاح ببرند چرا که به خوبی می داند که برتری نظامی با دولت است». بدین لحاظنیز شیخ نمر اصرار داشت که تظاهرکنندگان به خشونت متوسل نشوند زیرا از این راه به هیچ هدفی نخواهند رسید.ایشان در خطبه ای به صراحت ابراز داشتند: «وقتی کسی را در تظاهرات، مسلح میبینیم به او می گوییم که به سرزمینت برگرد و به تو نیازی نداریم"». حال چگونه به چنین شخصیتی با چنین اهداف و انگیزه هایی صلح آمیزی  می توان انگ همکار با تروریست ها و محاربه را زد؟

واقعیت امراین است که هدف اصلی شهید مجاهد شیخ نمر با توجه به اعمال تبعیض گسترده علیه شیعیان در کشور عربستان سعودی، "تحقق عدالت و برابری برای اقلیت شیعه در آن کشور بوده است". اعدام شیخ نمر نیز تاوان پایبندی ایشان بر تحقق این هدفمتعالی بشری بوده است. حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه مورخ 13/10/94  در جلسه درس خارج فقه، ضمن محکوم نمودن جنایت بزرگ عربستان سعودی در به شهادت رساندن عالم مؤمن و مظلوم، شیخ نمر باقر النمر، بیان داشتند: «بدون تردید خون به ناحق ریخته این شهید مظلوم به سرعت اثر خواهد کرد و دست انتقام الهی گریبان سیاستمداران سعودی را خواهد گرفت». رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از فرمایشات خویش ابراز داشتند: «این عالمِ مظلوم نه مردم را به حرکت مسلحانه تشویق می‌کرد و نه به صورت پنهانی اقدام به توطئه کرده بود، بلکه تنها کار او، انتقاد علنی و امر به معروف و نهی از منکرِ برخاسته از تعصب و غیرت دینی بود».ایشان همچنین از سکوت مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر و حمایت آنان از رژیم سعودی که خون بی‌گناه را تنها به خاطر انتقاد و اعتراض به زمین ‎می‌ریزد، به شدت انتقاد نمودند.

همانگونه که مقام معظم رهبری نیز تأکید داشتند سوال اساسی این است که چرا مدعیان آزادی، دموکراسی و حقوق بشر در قبال این اقدام جنایتکارانه سکوت اختیار کرده اند و صرفاً برخی از کشورهای غربی از این اقدام دولت عربستان سعودی ابراز نگرانی نمودند. مدعیانی که در قبال اعمال مجازات اعدام در خصوص جنایت کاران، متجاوزین مال و ناموس مردم و قاچاقچیان مواد مخدر در ایران به سرعت و شدت موضع می گیرند و جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می کنند و برمبنای اینگونه اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی حقوق بشری قطعنامه صادر می کنند. حال چگونه در برابر این جنایت و همچنین کشتار روزانه مردم بی دفاع و مظلوم یمن سکوت اختیار کرده اند.دردناک تر آنکه در مقطع کنونی شاهد عضویت کشور عربستان سعودی در شورای حقوق بشر به عنوان مهم ترین نهاد حقوق بشری سازمان ملل هستیم. آنهم کشوری که فاقد حداقل استانداردهای بین المللی حقوق بشری است، حال آنکه اعضای شورای حقوق بشر باید نسبت به ارتقاء و حمایت حقوق بشر متعهد باشند!!!

دولت عربستان سعودی با انجام این جنایت و به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر، تعهدات خویش را در پایبندی به کنوانسیونهای بین المللی حقوق بشری نقض نموده که در این مجال کوتاه،به برخی از آنها بطور مختصر اشاره می گردد:

ـنخستین حق نقض شده در اعمال این جنایت هولناک، سلب حق حیات شیخ نمر بوده است. بدین جهت که حق حیات از بنیادی­ترین حقوق بشر به شمار می آید که دیگر حق­های پیش بینی شده در اسناد بین المللی حقوق بشری متوقف بر حق حیات می باشد. مضافاً اینکه ماده سه اعلامیه جهانی حقوق بشر، ماده شش میثاق بین المللی حقوقی مدنی وسیاسی،ماده دواعلامیه حقوق بشراسلامی،ماده۵ منشور عربی حقوق بشر، حق حیات را به رسمیت شناخته اند.

ـ با توجه به اقدامات و فعالیت های مسالمت آمیز شهید شیخ نمر باقر النمر در طول عمر با برکتش، از دیگر حقوق پایمال شده در ارتباط با ایشان در کشور عربستان سعودی، حق آزادی عقیده و بیان به شمار می آید. حق مزبور از جمله حقوقی است که در کنوانسیون های بین المللی  حقوق بشری به صراحت به اشاره شده، در این خصوص ماده‌ ۱۹ اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر بر آزادی عقیده تأکید کرده است. همچنین ماده 19 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی تصریح نموده: «هرکس حق آزادی عقیده و بیان دارد و حق مزبور شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و اخذ و انتشار آن به تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظات فردی آزاد باشد». بند 1 این ماده در مورد آزادی عقیده اشعار میدارد: " هیچکس را نمی توان به مناسبت عقایدش مورد مزاحمت و اخافه قرار داد". براساس نقطه نظرات تفسیری کمیته حقوق بشر سازمان ملل " این حقی است که میثاق دررابطه باآن هیچ استثنا ویامحدودیتی رانمیپذیرد.". همچنین بند 2 ماده مورد اشاره، درموردآزادی بیان نیز ابراز می دارد : "هرکس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص وتحصیل واشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سرحدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ ، یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد. "

ـ یکی دیگر از حقوق اساسی هر شخص که به نظر می رسد در ارتباط با شهید شیخ نمر باقر النمر نقض گردیده، حق دادرسی عادلانه است که این حق در اسناد بین المللی حقوق بشری همچون اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و... به رسمیت شناخته شده است. از جمله مصادیق بارز آن می توان از حق دسترسی به دادگاه مستقل، حق رسیدگی به اتهامات در دادگاه علنی، عدم اعمال شکنجه در حق متهم و ممنوعیت بازداشت غیرقانونی نام برد.

در هر حال براساس آنچه مورد اشاره قرار گرفت به نظر می رسد دولت عربستان سعودی در پایبندی به تعهدات بین المللی حقوق بشری خویش هیچ گونه اهتمام و جدیتی ندارد. بدین لحاظ و با توجه به تعمد دولت عربستان در انجام این جنایت و همچنین فجایع وحشیانه در یمن، حداقل انتظار آن است که جامعه جهانی در قبال این واقعه دردناک و همچنین اعمال جنایات هولناک در کشور یمن، واکنش جدی و موثری نشان دهد تا بیش از این نظاره گر اعمال استانداردهای دوگانه در برخورد با مقوله حقوق بشر در میان کشورها نباشیم.

امید می رود همانگونه که مقام معظم رهبری نیز بیان داشتند دست انتقام الهی گریبان ظالمانی را که به جان این شهید بزرگوار تعدّی نمودند، بگیرد.

49310

کد N1092463