بررسی قوانین جدید رسانه‌ای لهستان در کمیسیون اروپا

لهستان

در حالیکه کمیسیون اروپا اعلام کرده است، نحوه اجرای قوانین و کنترل رسانه‌ای در لهستان را به مذاکره می‌گذارد، دولت ورشو نیز با دفاع از این قوانین گفته که این اقدامات کاملا عادلانه هستند و واکنش منفی کمیسیون اروپا کاملا تعجب برانگیز است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در بیانیه کمیسیون اروپا درباره اجرای قوانین جدید رسانه‌ای در لهستان آمده است: ژان کلود یونکر، رییس کمیسیون اروپا قرار است در نخستین نشست روز 13 ژانویه 2016 مساله وضع قوانین جدید رسانه‌ای دولت ورشو را مورد بررسی قرار دهد.

براساس این قانون،‌ دولت لهستان اختیار می‌یابد تا به صورت مستقیم روسای رسانه‌های این کشور را انتخاب کند؛ قانونی که اتحادیه اروپا نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است.

پیش از این نشست، فرانس تیمرمان، معاون یونکر دو نامه به دولت لهستان فرستاد و از این کشور خواست تا اطلاعات بیشتری را درباره این قانون ارائه کند.

این بیانیه از سوی کمیسیون اروپا پس از آن مطرح شد که گونتر اوتینگر، کمیسیونر آلمان در اتحادیه اروپا تهدید کرد که لهستان را به خاطر نقض ارزش‌های اتحادیه اروپا در فهرست "مکانیسم اجرای قانون" قرار می‌دهد؛ مکانیسمی که از مارس 2014 و برای مقابله با تهدیدهای نظام‌مند در اجرای قوانین اجرایی شده است.

نشست 13 ژانویه 2016 کمیسیون اروپا مرحله نخست است و در فاز اول کمیسیون به جمع آوری اطلاعات و ارزیابی آنها می‌پردازد.

اگر نقض ارزش‌های اتحادیه اروپا محرز شود، مذاکره‌ای اولیه با دولت لهستان صورت می‌گیرد تا درباره این قانون بیشتر توضیح داده شود.

کمیسیون اروپا اعلام کرده، هنوز بسیار زود است که بخواهیم درباره احتمال برگزاری مرحله دوم نظری دهیم.

انتظار می‌رود آندری دودا، رییس جمهوری لهستان به زودی این قانون را امضا کند.

در همین حال، سخنگوی دودا اعلام کرد، این تغییرات در رسانه‌های لهستان ضرورت دارد چراکه در دولت قبلی که حامی اتحادیه اروپا بود، رسانه‌های کشور هیچ اهمیتی به پلورالیسم (تکثرگرایی) ندادند و عملکرد درستی نیز نداشتند.

انتهای پیام

کد N1092431