پیشروی داعش به سمت شاهرگ اقتصادی لیبی

سیاسی

منابع محلی در لیبی اعلام کردند که گروه تروریستی داعش کنترل شهر بن جواد در نزدیکی هلال نفتی شمال این کشور را به دست گرفت. در همین حال ارتش لیبی توانست یورش این گروه تروریستی به بندر السدره را دفع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، به گفته منابع محلی در لیبی، گروه تروریستی داعش کنترل شهر بن جواد واقع در فاصله میان دو شهر راس لانوف و سرت در مرکز لیبی را به دست گرفته است.

شهر بن جواد در ساحل دریای مدیترانه و در غرب شهر سرت واقع شده است. این منطقه که در غرب منطقه هلال نفتی و در نزدیکی میادین بزرگ نفت لیبی واقع شده از اهمیت زیادی برخوردار است. این منطقه درواقع شاهرگ اقتصادی لیبی محسوب می شود.

داعش از ابتدای سال گذشته میلادی با سوء استفاده از درگیری‌ نیروهای امنیتی لیبی با شبه نظامیان از شهر ساحلی درنه به سمت سرت پیشروی کرده و در نهایت کنترل این شهر را به دست گرفت.

همزمان با یورش داعش به منطقه بن جواد، این گروه تروریستی به بندر السدره واقع در 180 کیلومتری شرق سرت نیز یورش برد. السدره یکی از بزرگترین بنادر صادرات نفت در لیبی است.

طبق اعلام منابع محلی، در این درگیری‌ها پنج عضو داعش و دو نیروی گارد حفاظت تاسیسات نفتی لیبی کشته شدند اما در نهایت این نیروها حمله داعش را دفع کردند.

در این راستا یک منبع نظامی لیبیایی تاکید کرد نیروی هوایی وابسته به ارتش ملی با این حمله مقابله کرده است.

علی الحاسی، سخنگوی گارد حفاظتی تاسیسات نفتی لیبی اعلام کرد: درگیری‌ها از ساعات اولیه صبح امروز میان نیروهای گارد و داعشی‌ها آغاز شد و تاکنون منجر به کشته شدن دو سرباز گارد حفاظتی و ده‌ها داعشی شده است.

بندر السدره توان صادرات بیش از 300 هزار بشکه نفت در روز را دارد اما با توجه به تنش‌هایی که در لیبی وجود دارد صادرات این بندر تا 65 درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام

کد N1092377