دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد

بزرگترین اعدام دسته‌جمعی عربستان در ربع قرن گذشته

حقوق بشر,شیخ نمر

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی ضمن محکوم کردن اعدام‌های اخیر عربستان اعلام کرد که مقامات سعودی بزرگترین اعدام دسته جمعی را از سال 1980 تاکنون انجام داده است.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی ضمن محکوم کردن اعدام‌های اخیر عربستان اعلام کرد که مقامات سعودی بزرگترین اعدام دسته جمعی را از سال 1980 تاکنون انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، مقامات عربستان روز دوم ژانویه 2016 به طور همزمان 47 مرد را اعدام کردند که بزرگترین اعدام دسته جمعی از سال 1980 تاکنون محسوب می‌شود.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که این کشور سال گذشته 158 نفر را به مجازات اعدام رساند.

شیخ باقر النمر به همراه سه فرد شیعه دیگر از جمله کسانی بودند که در ابتدای سال 2016 در عربستان اعدام شدند. این رهبر برجسته شیعه در سال 2014 تنها به اتهام انتقاد علیه مقامات سعودی به اعدام محکوم شد، اما مجازات وی چندبار به تعویق افتاد. همه این 47 نفر در زندان‌های عربستان واقع در 12 استان مختلف در این کشور به روش گردن زدن به مجازات رسیده‌اند.

سارا لی ویتسون سرپرست بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر گفت: عربستان با اعدام 47 نفر در یک روز شروع شرم‌آوری برای سال 2016 داشت و سال گذشته نیز بالاترین شمار اعدام را در تاریخ خود به ثبت رساند. این اقدام تنها موجب ایجاد سوابق بد در زمینه حقوق بشر این کشور می‌شود.

به گزارش دیده بان حقوق بشر، عربستان در حالی خبر اعدام همزمان 47 مرد را در دومین روز از سال نوی میلادی اعلام کرد که مشخص نیست جرم هر یک از این افراد دقیقا چه بوده است و مقامات سعودی تنها گفته‌اند که اقدام آنها جرایم تروریستی بوده است.

دیده‌بان حقوق بشر در ادامه گزارش خود آورده است: عربستان به طور نظام‌مند علیه شهروندان شیعه که بین 10 تا 15 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند تبعیض قائل می‌شود. شیعیان در این کشور از دسترسی به خدمات عمومی، تحصیلات دولتی و اشتغال در پست‌های دولتی محروم‌اند. شیعیان علاوه بر این اجازه ساختن مسجد در این کشور را ندارند.

سارا لی ویتسون در ادامه ابراز تاسف کرد که اعدام یک شیخ برجسته شیعه پس از برگزاری یک دادگاه ناعادلانه تنها به تفرقه‌های کنونی و اختلافات فرقه‌ای در این کشور دامن می‌زند و مقامات این کشور برای برقراری ثبات و امنیت در عربستان باید به تبعیض علیه شهروندان شیعه پایان دهند، نه این که آنها را اعدام کنند.

انتهای پیام

کد N1092236