تاکید وزیر خارجه اتریش بر گفت‌وگو میان تهران و ریاض

اتريش,ایران و عربستان

وزیر خارجه اتریش بر گفت‌وگو میان تهران و ریاض تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سباستین کورتز وزیر امور خارجه اتریش با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود، ضمن اعلام گفت و گوی تلقی با همتایان ایرانی و عربستانی خود گفت که در این رایزنی‌ها بر اهمیت حفظ خویشتنداری و گفت و گو میان ایران و عربستان تاکید کرد.

وی در ادامه مجازات اعدام در عربستان را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، مقامات آل سعود در پی تعرض چند ایرانی به سفارت ریاض در تهران اعلام کردند روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده و خواستار خروج دیپلمات‌های ایرانی از خاک کشورشان شده‌اند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به این حادثه گفت: عربستان سعودی با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی تواند بر خطای بزرگ اعدام رجلی دینی سرپوش گذارد.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه هیچ آسیبی به دیپلماتهای سعودی در تهران و مشهد وارد نشده است، افزود: عربستان سعودی پیش از این نیز با خطای راهبردی و اتخاذ رویکردهای شتابزده و نسنجیده ناامنی ها در منطقه را تشدید کرد، باعث رشد تروریسم و افراط گرایی شد، با توطئه کاهش قیمت نفت به مردم کشورش و کشورهای مسلمان منطقه آسیب رساند.

وی با اعلام اینکه ریاض در مذاکرات هسته‌ای صلح آمیز ایران و شش کشور تلاش کرد نقش مخرب و غیرسازنده ایفا کند، گفت: اکنون نیز خطای راهبردی جدید مقامات سعودی اعدام آیت الله شهید شیخ نمر النمر رجل عالیقدر دینی است که به جهان اسلام و نه یک کشور خاص، تعلق دارد.

امیرعبداللهیان افزود: ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه است و همه دیپلماتها در امنیت کامل به وظایف خود ادامه می دهند.

انتهای پیام

کد N1091946