گزارش ایسنا از اخبار و گزارش‌های روز؛

فرافکنی از مشکلات داخلی، هدف عربستان در قطع رابطه با ایران

ایران و عربستان,شیخ نمر

در پی به شهادت رساندن شیخ باقرالنمر توسط آل سعود و بالا گرفتن احساسات مسلمانان جهان نسبت به این اقدام به خصوص شدت واکنش برخی هموطنان‌مان در برابر سفارت عربستان، این کشور روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در حالی که ایران تاکید کرده است، «حفاظت از جان و مال همه کسانی که در خاک جمهوری اسلامی هستند علاوه بر یک تکلیف قانونی یک امر شرعی است و در مورد نمایندگی‌های سیاسی کشورهای دیگر در تهران نیز بنابر تکلیف قانونی و آموزش‌های شرعی ما آمادگی کامل برای تامین امنیت آن‌ها را داریم و آنچه که برای سفارت عربستان در تهران رخ داد نباید برای سایر نمایندگی‌های خارجی در ایران دغدغه و نگرانی ایجاد کند.» وزیر خارجه عربستان و رئیس اداره رسانه‌ای این کشور به طور مشترک در یک کنفرانس خبری در مورد حمله به سفارت عربستان و کنسولگری این کشور در ایران موضع گرفتند. پس از ان نیز وزارت خارجه عربستان سعودی با احضار سفیر ایران در ریاض دستور اخراج او و هیات دیپلماتیک همراهش را به وی ابلاغ کرد.

وزارت امور خارجه عربستان هم‌چنین اعلام کرد که به شورای امنیت سازمان ملل و چند سازمان منطقه‌ای در رابطه با ماجرای تعرض به سفارتش در تهران گزارش داده است.

در واکنش به این اقدام حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه کشورمان با بیان این که ایران یکی از أمن‌ترین کشورهای منطقه است و همه دیپلمات‌ها در امنیت کامل به وظایف خود ادامه می‌دهند، گفت: عربستان سعودی با اعلام تصمیم به قطع رابطه با تهران نمی‌تواند بر خطای بزرگ اعدام رجلی دینی سرپوش گذارد.

حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز تاکید کرد‌: عربستان سعودی نه تنها منافعش بلکه حیاتش را در ادامه تنش و درگیری می‌داند.عربستان سعودی سعی می‌کند مجموعه مشکلات داخلی اش را هم از طریق فرافکنی و صادر کردن آن به خارج از عربستان حل کند.

هم‌چنین اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌ جمهوری کشورمان در واکنش به اقدام عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران با بیان اینکه این عربستان است که از قطع رابطه با ایران ضرر می‌کند، خطاب به سران سعودی، خاطرنشان کرد: از کارهای عجولانه و بی‌منطق دست بردارید.

عربستان سعودی پیش از این نیز با خطای راهبردی و اتخاذ رویکردهای شتابزده و نسنجیده ناامنی‌ها در منطقه را تشدید کرد، باعث رشد تروریسم و افراط گرایی شد، با توطئه کاهش قیمت نفت به مردم کشورش و کشورهای مسلمان منطقه آسیب رساند.

***

آمریکا در واکنش به اقدام عربستان جهت قطع روابط دیپلماتیک با ایران، تعامل کشورهای منطقه با یکدیگر را خواستار شد.

***

فرار رو به جلوی عربستان با قطع روابط دیپلماتیک با ایران

یک عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اقدام عربستان در قطع روابط دیپلماتیک خود با جمهوری اسلامی را فرار رو به جلوی این کشور برای عدم پاسخگویی در قبال به شهادت رساندن شیخ نمر عنوان کرد.

محمد حسن آصفری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شهادت شیخ باقر النمر موضوع مهمی است که حکومت عربستان سعودی باید در قبال آن پاسخگو باشد.

وی افزود: عربستان به دنبال این بود که با به شهادت رساندن شیخ نمر همزمان با اعدام چند نفر از گروه‌های القاعده او را جزو گروه‌های تروریستی قلمداد کند؛ در حالی که شیخ نمر هیچگاه سلاح به دست نگرفته بود و اقدامی برای مسلح کردن جریانی علیه حکومت عربستان انجام نداده بود؛ بلکه صرفا یک منتقد جدی برای سیاست‌های زورگویانه و جاه طلبانه پادشاه عربستان بود.

این نماینده مجلس با بیان این که عربستان با قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران می‌خواهد جلوی تشکیل کمیته حقیقت یاب فاجعه منا را بگیرد یادآور شد: این کشور همچنین به دنبال این است که از زیر بار پرداخت خسارت به خانواده‌های قربانیان فاجعه منا که چند صد نفر از آنها ایرانی بودند فرار کند. از سوی دیگر نسبت به اقداماتی مثل اعدام شیخ نمر پاسخگو نباشد.

آصفری اضافه کرد:‌ حکومت عربستان مطمئن باشد که حتی در صورت قطع رابطه، ایران پرونده حادثه منا را نمی‌بندد و این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

این عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان گفت: افکار عمومی دنیا امروز شاهد اقدامات عربستان است و برای هیچ کشوری پوشیده نیست که این کشور اولین حامی گروه‌های تروریستی و جریانات تکفیری در دنیاست و عامل اصلی جنایات و اقداماتی که امروز در عراق و سوریه توسط گروه‌های تروریستی انجام می شود عربستان سعودی است.

عربستان به دنبال بهانه برای قطع روابط با ایران بود

رئیس کمیته بسیج کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه اقدام عربستان در قطع روابط دیپلماتیک با ایران نابخردانه و از سر احساسات بدون بهره‌گیری از قوه عقلانی بوده است، گفت: عربستان در طول چند سال اخیر به دنبال بهانه برای قطع روابط با ایران بود.

محمدصالح جوکار در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران،‌ گفت: عربستان در طول یکی دو سال اخیر روابطش را به مرزهای خارج از عرف دیپلماتیک با ایران پیش برد و تصمیم‌گیری‌هایی را انجام داد که همه نشان از عزمش برای قطع ارتباط با ایران داشت.

وی فاجعه منا،‌ حادثه برای دو نوجوان ایرانی و یا اتفاقات فرودگاه جده را نمونه‌ای از سیاست خارجی قهری عربستان برای قطع روابط دیپلماتیک با ایران دانست و گفت: بعد از این اتفاقات موضوع اعدام شیخ نمر و اعتراضات در کشورمان و جهان اسلام و بعد از آن حمله به سفارت این کشور دستاویزی برای عربستان جهت قطع روابط دیپلماتیک با ایران شد. حال اینکه عربستان از چند سال پیش به دنبال بهانه برای قطع روابط بود.

جوکار ادامه داد: عربستان در طول دو سه سال اخیر در عرصه سیاست خارجی تصمیمات غیرعقلانی اتخاذ کرده که با هیچ کدام از اصول روابط دیپلماتیک در عرصه بین‌المللی منطبق نبود. نمونه آخری آن اقدام نابخردانه در قطع روابط دیپلماتیک با ایران است که نشان می‌دهد سیاستمداران عربستان و آل سعود از قوه عقلانی خوبی برخوردار نیستند و تصمیمات آنها در سایه احساسات اتخاذ می‌شود.

رئیس کمیته بسیج کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با بر اینکه قطع روابط دیپلماتیک عربستان با ایران نوعی فرافکنی و پوشش کمرنگ کردن اقدامش در اعدام شیخ نمر است، گفت: روابط عربستان و ایران در طول دو سه سال اخیر صمیمی نبوده است و این موضوع بیشتر از سوی سیاستمداران عربستان با اقدامات پیش‌دستانه و به دور از پشتوانه منطقی بوده است.

امیدی به مجامع بین‌المللی در محکوم کردن عربستان نیست

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تأکید بر اینکه امیدی به واکنش رسمی مجامع بین‌المللی و حقوق بشری در اعتراض به شهادت شیخ نمر وجود ندارد، گفت: قطعاً مردم مسلمان دنیا با اعتراضشان این جنایت عربستان را به گوش جهانیان خواهند رساند و این اقدام را محکوم می‌کنند.

منصور حقیقت‌پور در گفت‌وگو با ایسنا با تأکید بر اینکه به مجامع رسمی بین‌المللی هیچ امیدی نیست، گفت: آمریکایی‌ها که حاضرند برای تلف شدن یک حیوان عزا بگیرند امروز هیچ کار و اقدامی در واکنش به گردن زدن و به صلیب کشیدن شیخ عالم و مجاهد شیعی ندارند؛ از اینرو امیدی به مجامع بین‌المللی آمریکایی و حقوق بشری وجود ندارد و امید ما به مردم است.

وی تأکید کرد: قطعاً مردم مسلمان دنیا این اقدام عربستان را بدون پاسخ نخواهند گذاشت و حتماً هزینه گزافی را خواهند پرداخت.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اعتراضات مردم مسلمان دنیا به شهادت شیخ نمر گفت: بعد از جنایت عربستان شاهد حضور اعتراضات مسلمانان در هند، بنگلادش،‌ پاکستان، عراق و ایران از سوی علمای اسلام، مومنین و انقلابیون خواهیم بود. قطعاً مسلمانان دیگر ساکت نخواهند نشست و نفرتشان را نشان می‌دهند.

وی افزود: در این بین امیدی به رسانه‌ها و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر برای برخورد با عربستان نیست. این مردم دنیا هستند که این اقدام را به جد محکوم می‌کنند و نفرتشان را از عربستان نشان می‌دهند.

حقیقت‌پور با ابراز امیدواری از اینکه جنایت عربستان در شهادت شیخ نمر منتج به انزوای دولت عربستان شود، گفت: در حال حاضر عربستان با اقداماتی در حمایت از تروریسم و داعش و ایجاد جریانات فرقه‌گرا در پاکستان، افغانستان و تطمیع رسانه‌های جهان اسلام و دولت‌هایی همچون نیجریه باعث از بین بردن آبروی مسلمانان شده است.

وی در پایان گفت: امیدواریم عربستان در باتلاق بزرگی که در یمن، سوریه و عراق گیر کرده بماند و شاهد سقوط این رژیم فرتوت ارتجاعی باشیم.

ادامه دارد...

کد N1091810