سفر معاون رئیس پارلمان اروپا به اربیل و دیدار با بارزانی

سیاسی

معاون رئیس پارلمان اروپا در دیدار با رئیس اقلیم کردستان عراق در اربیل تاکید کرد که منطقه بدون نقش اقلیم کردستان نمی‌تواند شاهد صلح باشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سومریه نیوز، ریچارد چارنسکی، معاون رئیس پارلمان اروپا با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در اربیل دیدار و با وی درباره اوضاع سیاسی در منطقه و وضعیت این اقلیم بحث و گفتگو کرد.

معاون رئیس پارلمان اروپا به نقش بارزانی و مردم کردستان عراق در تحولات 20 سال گذشته عراق و نقش پیشمرگ‌ها در مقابله با تروریسم و حمایت از مسیحیان اشاره و تاکید کرد که منطقه بدون اقلیم کردستان نمی‌تواند شاهد صلح و ثبات باشد.

وی گفت:‌ اروپا باید به واقعیت‌ها و نقش اقلیم کردستان در صلح و ثبات منطقه توجه کند.

چارنسکی حمایت خود را از افزایش‌ تلاش‌ها برای حمایت اقتصادی و انسانی کشورهای اروپایی از اقلیم کردستان اعلام کرد.

بارزانی نیز در این دیدار با اشاره به مرزبندی‌ها در خاورمیانه گفت:‌ طی قرن گذشته حقیقت تلخ و سرشار از ظلم و ستمی بر مردم ما تحمیل شد بدون اینکه نظرشان را در این باره جویا شوند. مردم کردستان هرگز تسلیم این حقیقت نخواهند شد و اقداماتی را برای تضمین حقوق خود با روش‌های مسالمت آمیز و مذاکره اتخاذ خواهند کرد.

بارزانی نقش پیش مرگ‌ها در شکست داعش و حمایت از مردم کردستان به ویژه مسیحیان را ستود و گفت که این یک وظیفه ملی و انسانی برای مردم کردستان است.

بارزانی به هزینه‌های جنگ علیه داعش اشاره کرد و از کشورهای اروپایی خواست تا به آوارگان عراقی و سوری مستقر در اقلیم کردستان کمک کنند.

انتهای پیام

کد N1091738