رویکرد آشتی‌جویانه دولت جدید آرژانتین در قبال فالکلند

درخواست بوینس آیرس برای برگزاری گفت‌وگو درباره آینده منطقه مورد مناقشه جزایر فالکلند امیدها درباره رویکرد آشتی جویانه دولت جدید این کشور را افزایش داد.

درخواست بوینس آیرس برای برگزاری گفت‌وگو درباره آینده منطقه مورد مناقشه جزایر فالکلند امیدها درباره رویکرد آشتی جویانه دولت جدید این کشور را افزایش داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته دیلی تلگراف، دولت محافظه کار جدید آرژانتین اعلام کرد که به تلاش برای اثبات ادعای این کشور در جزایر فالکلند ادامه می‌دهد. این بیانیه دولت بوینس آیرس امیدها درباره آغاز دوره‌ای در روابط جدید با لندن را افزایش داد.

روابط دیپلماتیک لندن و آرژانتین طی هشت سال حکومت کریستینا کرچنر پوپولیست، رئیس جمهور سابق آرژانتین به شدت ضعیف شد. آینده جزایر مورد مناقشه فالکلند یکی از وعده‌های اصلی سیاست خارجه دولت وی بود.

کرچنر ماه گذشته از قدرت کنار رفت و جانشین او مائوریکو ماکری به عنوان یک سیاستمدار حامی تجارت مرکزی می‌گوید قصد دارد از مسیر کمتر خشن این مساله را پیگیری کند.

حالا دولت او با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده است برای آغاز مذاکرات و حل این مناقشه تلاش می‌کند.

وزارت خارجه آرژانتین در بیانیه خود آورده است: آرژانتین بر تعهد عمیق خود به حل صلح آمیز مناقشات و اختلافات، قوانین چند جانبه و بین المللی تاکید می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: بوینس آیرس از انگلیس دعوت می‌کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن با هدف حل مناقشه جزایر فالکلند مذاکرات را از سر بگیرد.

آرژانتین ادعا می‌کند در زمان استقلال از اسپانیا جزایر فالکلند به این کشور تعلق گرفته است. در مقابل انگلیس می‌گوید حاکم تاریخی این منطقه بوده و این جزایر اکنون حق خودمختاری دارند. این در حالی است که نتایج رفراندوم سال 2013 این منطقه نشان داد 98 درصد ساکنان آن خواهان استقلال نیستند.

انتهای پیام

کد N1091722