عضو هیات تطبیق مصوبات خبر داد:

بررسی قرارداد های جدید نفتی در هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین

سیاسی

عضو هیات بررسی وتطبیق مصوبات دولت باقوانین از بررسی قرار داد های جدید نفتی در این هیات خبر داد و گفت:تازمانی که این قراردادها در هیات تصویب نشده،دولت نباید نسبت به انعقاد آن اقدام کند.

سید سعید حیدری طیب در گفتگو با خبرنگار مهر از بررسی قراردادهای جدید نفتی در هیات تطبیق مصوبات پس از تعطیلات مجلس خبر داد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: در هیات تطبیق اصل قرارداد و مصوبه دولت به دقت بررسی می‌شود تا مطابق با قوانین و مقررات کشور باشد.

وی با بیان اینکه نیازی به تصویب قراردادهای جدید نفتی در مجلس نیست، گفت: کمیسیون انرژی باید قراردادهای جدید نفتی را به دقت بررسی کند.

حیدری طیب تصریح کرد: تا زمانی که قراردادهای جدید در هیات تطبیق مصوبات به تایید نرسیده است، دولت نمی‌تواند قراردادی منعقد کند.

اسماعیل جلیلی نماینده مردم مسجد سلیمان نیز در این خصوص گفت: مدتهاست که مسئولان وزارت نفت با همکاری شرکت‌های بین‌المللی به دنبال دست یافتن به مدل جدید قراردادهای نفتی بودند.

شرایط پر ریسک ایران در قرار داد های نفتی/مزایای قرارداد ها با منافع ملت ایران تناسب داشته باشد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه به مهر گفت: همه قراردادها باید تامین‌کننده منافع دو طرف باشد. شرایط ما در بازار نفت، شرایط پُر ریسکی در حوزه فروش نفت و تعیین قیمت‌ است.

وی تصریح کرد: به همین دلیل وزارت نفت برای اینکه بتواند وارد معاملات شود باید امتیازاتی را به طرف خارجی بدهد، اما باید دقت کند که مزایای قراردادها و منافعی که به طرف مقابل می‌دهیم، تناسب داشته باشد و به گونه‌ای نباشد که بخشی از حقوق ملت نادیده گرفته شود.

به گزارش مهر وزارت نفت تاکنون نسخه اصلی قرارداد های نفتی را به مجلس ارائه نداده است و در جلسه بررسی این قراردادها در کمیسیون انرژی تنها مصوبه دولت در مورد قراردادهای جدید نفتی ارائه شده است.

اعضای کمیسیون انرژی از وزارت نفت خواسته اند که نسخه جدید قراردادهای نفتی را به مجلس ارائه کند.

گروهی از کارشناسان حوزه انرژی انتقادات متعدد و جدی را به مدل جدیدی که زنگنه و یاران نفتی اش برای عقد قراردادهای خارجی در پیش گرفته اند، وارد کرده اند.

کد N1091600