بحران در سرزمین جدایی‌طلبان کاتالونیا

اسپانيا

به نظر می‌رسد جدایی‌طلبان کاتالان به دلیل اختلاف‌های شدید بر سر هویت رئیس آتی این منطقه قادر به تشکیل دولت نباشند و همین امر برگزاری انتخابات جدید را محتمل می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این بحران پس از آن به وجود آمد که حزب جدایی‌طلب و چپگرای کاتالان اعلام کرد که از یک دولت جدید منطقه‌ای به ریاست آرتور ماس، رئیس در حال کناره‌گیری، حمایت نمی‌کند.

این اقدام ضربه‌ای سنگین به آرتور ماس محسوب می‌شود که سردمدار جدایی کاتالونیا از اسپانیا بوده است. این جدایی‌طلبان در انتخابات ماه سپتامبر اکثریت کرسی‌ها در پارلمان کاتالان را که 135 کرسی دارد، در اختیار گرفتند. این منطقه ثروتمند در شمال شرقی اسپانیا محل سکونت 5 / 7 میلیون تن است.

ماه گذشته آنها با تصویب قطعنامه‌ای خواستار ایجاد جمهوری مستقل کاتالان ظرف 18 ماه شدند و دولت مرکزی در مادرید با چالش‌هایی مواجه شد. ائتلاف تجزیه‌طلب "با هم برای آری" متعلق به آتور ماس، 62 کرسی به دست آورد و به حمایت جناح جدایی‌طلب کوچک و چپگرای سی.پی.یو (CUP) نیاز دارد. حزب مذکور 10 کرسی دارد و آرتور ماس باید تا ضرب‌الاجل نهم ژانویه دولت تشکیل دهد اما به نظر می‌رسد که اختلافات ایدئولوژیک بسیار عمیق باشد.

انتهای پیام

کد N1091574