مبلغی:

خون شیخ نمر توان راه‌انداختن گفتمانی فراگیر در جهان اسلام دارد

شیخ نمر

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با تسلیت شهادت شیخ النمر گفت: این شهید مظلوم، زندگی سراسر پاک و شفافی داشت و یقینا خون او توان به راه انداختن گفتمانی فراگیر را در جهان اسلام داراست. گفتمانی با محوریت عدالت‌خواهی و با قطع نظر از مذهب.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مبلغی در پیامی به مناسبت شهادت شیخ نمر ضمن تسلیت به امت اسلامی خاطرنشان کرد: واقعه به شهادت رساندن شخصیت عالم و فقیه اسلام، شیخ نمر باقر النمر توسط دولت سعودی در حالی انجام گرفته که فضای التهاب‌آلود و تکفیرزده بر بخش‌هایی از جامعه اسلامی حاکم شده است و از این نظر احتمال این که طراحی آن با هدف ملتهب‌تر کردن این فضا انجام گرفته باشد، جدی است.

وی با اشاره به این‌که «به موازات جریان تکفیر، جریانی از تکفیرگریزی و "طائفه‌گرایی ستیزی" به راه افتاده و بحمدالله طیف‌های مختلفی از شیعه و سنی را در بر گرفته و می‌رود تا در جامعه اسلامی رشد یابد» گفت: به دلیل این جریان رو به رشد، این واقعه هر چند با خود بهانه‌هایی را برای تقویت حرکت‌های تکفیری و تعمیق شکاف‌های مذهبی دارد، اما تاثیری در تقویت اختلافات مذهبی و طائفه‌ای بر جای نمی‌گذارد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآور شد: حتی می‌توان فراتر رفت و گفت از آن جا که آن شهید بزرگ تقریبی بود و خود در سخنرانی‌اش گفته بود هر یک از شیعه و سنی که به دیگری ظلم کند، خداوند او را دوست ندارد، واقعه شهادت او می‌تواند حتی به خاستگاه و ابزاری برای تعمیق زمینه‌های وحدت در امت با محوریت گفتمان عدالت خواهی بدل گردد.

مبلغی با تاکید بر لزوم هوشیاری گفت: در هر واقعه که در جهان اسلام رخ می‌دهد (و از آن جمله این واقعه) باید قبل از هر چیز به فکر تقویت امت رسول خدا (ص) بود که صلاح و فلاح همه و از جمله گرفتن زمینه از دست تکفیریان و پشتیبانان آن در این تقویت است.

انتهای پیام

کد N1091535