رئیس‌جمهور تاجیکستان به عربستان رفت

رئیس‌جمهور تاجیکستان برای دیدار با مقام‌های سعودی به عربستان رفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان در فرودگاه مورد استقبال شاهزاده فیصل بندر بن عبدالعزیز، فرماندار ریاض و تعدادی دیگر از مقامات این کشور قرار گرفت.

تعدادی از مقامات ارشد تاجیکستان رحمان را در این سفر همراهی می‌کنند.

گزارشی از برنامه سفر رحمان و مدت اقامت وی در عربستان ارائه نشده، اما مسائل مالی، مبارزه با افراط‌گرایی و موضوع پیوستن احتمالی تاجیکستان به ائتلاف منطقه‌ای عربستان برای مبارزه با تروریسم و بهبود روابط از جمله موارد مورد بحث بین مقامات دو طرف پیش‌بینی می‌شود. تاجیکستان در این ائتلاف منطقه‌ای حضور رسمی ندارد اما چند روز پیش به نقل از مقامات تاجیک گزارش شد که آنها درحال بررسی پیوستن به این ائتلاف هستند.

به گزارش بی.بی.سی، این سفر مورد انتقاد برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است که این اقدام را در شرایط کنونی و همزمان با اعدام ۴۷ تن در عربستان سعودی از جمله شیخ نمر، روحانی برجسته شیعه این کشور مناسب نداسته‌اند.

سفر رحمان به عربستان سعودی در حالی انجام شده است که تاجیکستان از سویی تلاش دارد تا با آنچه رشد افراط گرایی می‌خواند مبارزه کند و از سوی دیگر این کشور با مشکلات مالی روبرو است. برخی منابع گفته‌اند که تاجیکستان از عربستان کمک مالی هنگفتی خواسته است ولی این موضوع رسما تایید نشده است.

انتهای پیام

کد N1091323