هاشمی رفسنجانی:

شهادت شیخ نمر دنیا را تکان داد/تجاوز عربستان به یمن،اوج بی‌تدبیری

سیاسی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه شهادت شیخ نمر دنیا را تکان داد گفت: این فاجعه حتی صدای آمریکا را که پشتیبان عربستان است، بلند کرد و در سازمان ملل نیز به این جنایت اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست و اعضای کمیته خاص محیط زیست دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، شهادت آیت‌الله نمر را به مسلمانان و شیعیان، به خصوص در کشور عربستان تسلیت گفت و خاطرنشان کرد: او یک شیخ محبوب و مظلوم بود که شهادت او دنیا را تکان داد و حتی صدای آمریکا را که پشتیبان عربستان است، بلند کرد و در سازمان ملل نیز به این جنایت اعتراض کردند.

وی به تجاوز‌های عربستان سعودی در یمن و همچنین حمایت‌‌های مالی از تروریست‌ها در سوریه اشاره کرد و گفت: سرمایه‌ جهان اسلام را که باید صرف آبادانی شود، به عنوان سلاح علیه مسلمانان به کار می‌برند که این اوج بی‌‌تدبیری در اداره امور است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افراط در سیاست داخلی و خارجی را برای هر کشوری، مخصوصاً مسلمانان خطرناک دانست و با تأکید بر این نکته که توصیه ‌های اعتدالی قرآن همه ابعاد زندگی بشری را شامل می‌شود، گفت: پیامبر اسلام در حجاز، جامعه‌ متعصب و جهل زده آن روزگار را به اعتدال برگرداند و الان پسندیده نیست که مسلمانان در کشورهای مختلف، دوباره به تعصبات جاهلی برگردند و به بهانه‌های مذهبی و فرقه‌ای، همدیگر را بکشند و به کارهای انتحاری روی بیاورند.

وی با اشاره به فشارهای ناشی از آلودگی در روزها، ماه‌ها و سال‌های اخیر گفت: باید با محوریت علم، برنامه‌ریزی شود تا بشر در نسل‌های امروز و آینده به پیوند خویش با طبیعت برگردد و با اصلاح تولیدات صنعتی و غذایی، از آلودگی‌ها بکاهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تأکید بر اشارات قرآنی در خصوص ضرورت حفظ و نگه‌داری محیط زیست، به افراط و تفریط‌های بشری در استفاده از مظاهر طبیعی اشاره کرد و افزود: به واژه اعتدال در «فرهنگ قرآن» مراجعه کنید که چگونه خداوند متعال در استفاده از مواهب دنیا و محیط زیست بر اعتدال تأکید می‌نماید.

هاشمی رفسنجانی، با اشاره به آیه شریفه «و کل شی‌ء عنده بمقدار» و با بیان اینکه خداوند هر چیزی در طبیعت را به اندازه نیاز مخلوقات خلق کرده است، اظهار داشت: خداوند نعمت‌های خود را برای بشریت در حد نیاز و ضرورت خلق کرده و در آفرینش آنها ذره‌ای افراط و تفریط نداشته است.

وی با اشاره به ضرب المثل معروف «فواره چو بلند شود، به زمین برگردد»، گفت: اگر دیدید ظلم و بلایا پشت سر هم می‌آید و انبوه آنها به حدی رسید که قابل تحمل نباشد، برگشت آن شروع می‌شود و به نقطه تعادل می‌رسد و همین است که امام صادق(ع) می‌فرمایند: «إذا اُضِیفَ البلاءُ إلى البلاءِ کانَ مِنَ البلاءِ عافیةً»

هاشمی رفسنجانی اعتدال از دیدگاه سیاسی را مورد توجه قرار داد و با تأکید بر اینکه اگر تقسیم ثروت‌‌ها براساس اعتدال نباشد، جامعه از تعادل خارج می‌شود، خاطر نشان کرد: در مسایل سیاسی هم اعتدال جایگاه ویژه‌ای دارد و در طول تاریخ به کرّات تکرار شده که هر وقت جامعه‌ای در سیاست به افراط و تفریط برسد، همه مسائل آن جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی در مباحث مربوط به محیط زیست، بر تأثیر افراط و تفریط در تولید گاز‌های گلخانه‌ای و یا استفاده‌های نادرست از منابع آب و خاک در بعضی از مناطق بر کل دنیا اشاره کرد و گفت: غربی‌ها الان متوجه شدند که خروج از اعتدال در مصرف مواهب طبیعی در قاره آفریقا و یا گرم شدن تدریجی کره زمین، روی همه‌ قاره‌ها تأثیرات منفی دارد و به همین خاطر از مدت‌ها پیش در تکاپوی حل این مسایل هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نشست اخیر کارشناسان محیط زیست موسوم به توافق پاریس، اظهار کرد: آسان نبود که 195 کشور را جمع کنند تا پس از مدتها بحث، با اجماع بر سر یک بسته مشترک برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین محدود کردن استفاده از سوخت‌های فسیلی توافق کردند تا میزان افزایش دمای زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی باید زیر دو درجه باقی بماند.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر این جمله که راه درست دنیا برای جبران خرابی‌های محیط زیست برگشت به اعتدال در مصرف است، گفت: خاک‌های آلوده عراق نمونه‌ای از تأثیرپذیری کشورها از  آلودگی‌های همدیگر است و اگر محیط زیست جهانی در حرکت‌های علمی خود صادق باشد، می‌توان به حل تدریجی این مسایل امیدوار بود.

وی، کویر زدایی را برای کشور ایران یک کار ضروری دانست و گفت: با توجه به اهمیت آن بعد از پایان جنگ و آغاز سازندگی، قرارگاه کویرزدایی در جهاد سازندگی تشکیل دادیم که در بسیاری از مناطق کویری ایران، با سبز کردن آن مناطق، ثابت کرد که می‌توان کویر را سبز و برای استفاده مردم دلنشین کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به کارها و دستاوردهای جهاد سازندگی در حل بسیاری از مسایل کشور و به عنوان نمونه در مسایل عشایری و حتی ساخت موشک اشاره کرد و گفت: یکی از اشتباهات دولت‌های بعد از سازندگی انحلال جهاد سازندگی بود که بلافاصله پس از پیروزی انقلاب برای رفع محرومیت‌ها به میدان آمد و در جنگ به عنوان سنگرسازان بی‌سنگر، به دفاع رزمندگان، امنیت بیشتری بخشید و پس از آن هر جا که حضور یافت، مایه خیر و برکت شد.

هاشمی رفسنجانی، آبخوانداری را یکی از طرح‌های بسیار موفق جهاد سازندگی در اقصی نقاط کشور دانست و تصریح کرد: آب‌هایی که در مواقع بارندگی به هدر می‌رفت و تبخیر می‌شد با هزینه‌های بسیار ارزان ذخیره و سطح آب‌های زیرزمینی را بالا آورده بود.

رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سخنان خویش به دستاوردها و برنامه‌های این دانشگاه در جهت کمک‌های کلان و اساسی به کشور و محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید با دانش به سوی دستاوردهای پیشرفته‌ی بشری برویم که یکی از راه‌های تازه، توجه به گداخت هسته‌ای است که در دانشگاه آزاد کاری را شروع کرد‌ه‌ایم و حتی چند کشوری که ساخت نیروگاه برای تولید برق از طریق گداخت هسته‌ای یا جوش هسته‌ای به جای شکافت هسته‌ای را شروع کرده‌اند، از ایران برای همکاری در این پروژه دعوت کرده‌اند.

وی کار دیگر دانشگاه آزاد اسلامی را برنامه‌ جامع برای حل مشکل زباله‌ها در کشور با سیستم پلاسما دانست و با اشاره به اجرای یک نمونه از این پروژه در شمال کشور (آمل)، گفت: از تهدیدی که واقعاً مشکل بهداشت مردم و مانعی برای گسترش توریسم در شمال شده بود، فرصتی برای تولید برق ایجاد شد.

هاشمی رفسنجانی دستاوردهای علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین در طراحی و تولید ماشین و موتورسیکلت‌های استفاده کننده از نور خورشید و برق را یکی دیگر از کارهای علمی بزرگترین دانشگاه حضوری جهان دانست و گفت: با توجه به ویژگی‌های این نوع ماشین‌ها و موتورها که سرعت مطمئنی دارند، می‌توان از آنها برای کم کردن مشکلات آلودگی در کلان‌ شهری مثل تهران استفاده کرد.

در آغاز این دیدار، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با قدردانی از توجه ویژه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص محیط زیست و ارائه نظرات کارشناسی و تدوین سیاست‌های کلی نظام در این راستا، گفت: سال 2015 از جهاتی، سال محیط زیست بود، چون توافق پاریس که 195 کشور جهان در آن حضور داشتند، شکل گرفت و در آن بر کنترل و تولید گازهای گلخانه‌ای تأکید شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تأمین اعتبارات، همگرایی دستگاه‌ها و مشارکت مردم را سه عامل اصلی در حفظ محیط زیست دانست و افزود: امیدوارم با توجه به فضای ایجاد شده از سوی دولت یازدهم که گوش شنوایی برای نقد و تنوع دیدگاه‌های اجتماعی دارد،  اقدامات مؤثری در آستانه برنامه ششم در زمینه محیط زیست صورت گیرد.

کد N1091057