گزارش و تصاویر یورونیوز از واکنش شیعیان به اعدام شیخ نمر و هجوم به سفارت عربستان در تهران

اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان سعودی خشم شیعیان را در کشورهای مختلف برانگیخت.

گزارش و تصاویر یورونیوز از واکنش شیعیان به اعدام شیخ نمر و هجوم به سفارت عربستان در تهراناعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان سعودی خشم شیعیان را در کشورهای مختلف برانگیخت.

 

 

 

وب سایت شبکه خبری یورونیوز از واکنش ها به اعدام شیخ نمر این گونه گزارش داد: در شهر شیعه نشین قطیف عربستان سعودی، زادگاه شیخ نمر، جمعی از مردم در اعتراض به اعدام این روحانی شیعه تظاهرات کردند و شعار «مرگ بر ال سعود» سر دادند.

در بحرین تظاهرات شیعیان در اعتراض به اقدام عربستان به درگیری با پلیس منجر شد. معترضان شیعه هندی نیز در منطقه کشمیر با محکوم کردن اعدام شیخ نمر دست به تظاهرات زدند.

معترضان در لندن نیز روز شنبه در بیرون از سفارت عربستان سعودی در اعتراض به اعدام شیخ نمر تجمع کردند. شیخ نمر باقر النمر منتقد صریح خانواده آل سعود در عربستان به حساب می آمد با این حال دولت عربستان او را به اتهام تیراندازی و قتل چند پلیس به اعدام محکوم کرده بود. گروههای حقوق بشری بطور مستمر روند قضایی در عربستان را ناعادلانه ارزیابی کرده اند.

از سوی دیگر مقامات ایران نیز نسبت به اعدام این روحانی شیعه واکنش نشان دادند. حساب توئیتری رهبری ایران نیز با انتشار عکس شیخ نمر با «شهید» خطاب کردن او نوشته است: «بیداری سرکوب شدنی نیست.»

در تحولی دیگر شنبه شب معترضان به اعدام شیخ نمر به سفارت عربستان سعودی در تهران حمله کردند و با آتش زدن بخش هایی از ساختمان سفارت به برخی دفاتر آن آسیب وارد کردند. در مشهد نیز معترضان به کنسولگری عربستان حمله کردند. با این حال حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت خارجه ایران ضمن محکوم کردن اعدام شیخ نمر «بر ضرورت امنیت اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد مقدس» تاکیده کرده است.

وزارت خارجه ایران همچنین گفته است اعدام این روحانی شیعه «برای خانواده سلطنتی این کشور تاوان سختی» بهمراه خواهد داشت.

52310

کد N1090697