سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با ایسنا،

اعتراضات به شهادت شیخ نمر منطقی و در چارچوب اصول دیپلماتیک باشد

شیخ نمر

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه عربستان با به شهادت رساندن شیخ نمر موجبات عصبانیت و خشم مردم را فراهم کرده است در عین حال گفت که باید اعتراضات منطقی و در چارچوب اصول دیپلماتیک باشد.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا با اشاره به اعتراض شب گذشته جمعی از مردم در مقابل کنسولگری عربستان در مشهد و سفارت این کشور در تهران نسبت به شهادت رساندن شیخ نمر توسط رژیم آل سعود گفت: آل سعود جنایت نابخشودنی را انجام داد که با هیچ منطقی سازگار نیست و باعث عصبانیت و خشم مردم شد.

وی افزود:‌ در پی این عصبانیت شنیده‌ام که بیشتر دانشجویان خارجی در مقابل کنسولگری عربستان در مشهد حضور پیدا کرده و اعتراضاتشان را اعلام کردند. در تهران نیز جمعی از دانشجویان و افراد دیگر نیز نسبت به این جنایت عظیم و اقدام آل سعود اعتراض کردند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:‌ این تجمعات حاصل برخورد غیر منطقی و نادرست عربستان بود ولی قطعا باید در این تجمعات اصول دیپلماتیک رعایت شود؛ چرا که شاید عربستان بدش نیاید که در موقعیت فعلی با نشانه گرفتن موج اعتراضات دنیا به سمت این کشور به نحوی فلش این اعتراضات را به سمت جمهوری اسلامی برگرداند. از این رو باید اعتراضات در چارچوب درستی انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم اعتراضات منطقی با رعایت چارچوب اصول کلی گفت: این اقدامات نباید منجر به ایجاد فضایی به نفع عربستان در سطح دنیا شود؛ چون عربستان بدش نمی‌آید که در فضای کنونی اعتراضات علیه آنها متوقف شود. از این رو باید از این نوع اقدامات جلوگیری شود.

سبحانی‌نیا با تاکید بر این که وزارت خارجه باید از طریق مجامع بین‌المللی برخوردهای دیپلماتیک و قانونی را انجام دهد گفت: دولت جمهوری اسلامی باید به این تصمیم جدی برسد که می‌خواهد با عربستان چه کار کند. این سیاست کج‌دار و مریز سیاستی است که عزت اسلامی ما را زیر سوال می‌برد؛ از این رو تا کی قرار است این سیاست ادامه پیدا کند؟ قطعا نباید این رویکرد موجبات خفت ملت ایران را فراهم کند. باید تصمیم قاطعی در مورد بازنگری در سیاست خارجی‌مان با عربستان گرفته شود.

انتهای پیام

کد N1090224