رئیس ستاد ارتش ترکیه از کشته شدن نزدیک به 300 شبه نظامی پ.ک.ک خبر داد

رئیس ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد، در جریان حملات صورت گرفته توسط ارتش در سه منطقه در جنوب شرق ترکیه، نزدیک به 300 شبه نظامی حزب "کارگران کردستان ترکیه" موسوم به پ ک ک کشته شدند.

رئیس ستاد ارتش ترکیه اعلام کرد، در جریان حملات صورت گرفته توسط ارتش در سه منطقه در جنوب شرق ترکیه، نزدیک به 300 شبه نظامی حزب "کارگران کردستان ترکیه" موسوم به پ ک ک کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، ارتش ترکیه در بیانیه‌ای در وب سایت خود گفت: 179 شبه نظامی پ ک ک در شهر جزیره (جیزره) استان شرناک، 27 تن در شهر سیلوپی و 55 تن در منطقه سور استان دیاربکر کشته شدند. نیروهای ارتش همچنین چنین بمب در این سه منطقه را که از دسامبر سال گذشته میلادی تحت منع رفت و آمد شبانه قرار گرفته‌اند، خنثی کردند. نیروهای ارتش همچنین مدرسه‌ای را که ادعا شده برای آموزش شبه نظامیان استفاده می‌شد تخریب کردند.

آنکارا از دسامبر سال گذشته میلادی عملیات‌های نظامی‌اش را در مرز با سوریه و عراق افزایش داده است. این منطقه پایگاه پ ک ک است که از سوی ترکیه و ناتو به عنوان یک گروه تروریستی تلقی می‌شود. رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه متعهد شده تا زمانی که این منطقه از شبه نظامیان پ ک ک پاک شود به این عملیات ادامه خواهد داد.

براساس گزارش اداره کل امنیت ترکیه، از زمان آغاز این عملیات حدود 100 هزار تن بی‌خانمان شده‌اند. کسب و کار در شهرهای جنوب شرق ترکیه کساد و این امر سبب شده تا بسیاری از کارگران در فقیرترین منطقه ترکیه بدون درآمد بمانند و از آنچه که بودند فقیرتر شوند.

یکی از ساکنین شهر دارگچیت که بین شهر جزیره و دیاربکر واقع شده، گفت: تمامی انبارها اخیرا توسط ارتش ترکیه نابود شده است. ما هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. 20 روز است که در خانه مانده‌ایم و هیچ چیز برای خوردن نداریم. این برای همه شکنجه محسوب می‌شود، ما صلح و آزادی می‌خواهیم. می‌خواهیم آنها با ما منصف باشند.

یکی دیگر از ساکنین محلی ضمن ابراز شک و تردید نسبت به اتهامات آنکارا مبنی بر اینکه پ ک ک مسئول این خرابی‌ها است، گفت: نیروهای ارتش خانه‌ها را تخریب کرده و می‌گویند که تروریست‌ها این کارها را انجام می‌دهند. چطور تروریستها می‌توانند چنین کارهایی انجام دهند؟ آیا تروریست‌ها خودروهای زرهی یا خمپاره انداز دارند؟ دولت این خرابیها را به بارآورده است. امیدوارم خداوند سزای عمل اردوغان را بدهد.

این در حالی است که دولت آنکارا متعهد شده تا به این منطقه کمک کرده و به نیازهای افرادی که بی‌خانمان شده یا کسب و کار خود را از دست داده‌اند، رسیدگی کند.

در همین رابطه رونالد گریگور سانی، استاد تاریخ در دانشگاه میشیگان می‌گوید: آنکارا اقدامات اندکی برای کمک به کردهای ترکیه انجام می‌دهد چرا که در واقع با آن‌ها در جنگ است. در حقیقت این نوعی جنگ آشکار در شهرهای مهم کردنشین است. دولت ترکیه برخی مناطق را با تانک محاصره کرده است. گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه تک تیراندازها روی سقف خانه‌ها مستقر شده‌اند و اگر مردم در زمان منع آمد و شد به خیابان‌ها بیایند می‌توانند به آن‌ها تیراندازی کنند، مردم این منطقه بیکار شده‌اند. اردوغان و دولتش تصمیم گرفته‌اند تا علیه کردها در جنوب شرق ترکیه جنگ راه اندازند و یکی دیگر از کشورهای خاورمیانه را بی‌ثبات کنند.

انتهای پیام

کد N1090067