بیانیه ستاد حقوق بشر در محکومیت اعدام شیخ نمر باقر النمر

در پی اعدام عالم برجسته شیعی عربستان، شیخ باقر النمر، توسط دولت سعودی، ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

«بسم رب الشهداء و الصدیقین

دولت سعودی به رغم توصیه های اسلامی، دلسوزانه و برادرانه منطقه ای و بین المللی درخصوص شیخ نمر باقر النمر، سرانجام این روحانی و عالم برجسته دینی را که اصلی ترین سخنش برقراری دموکراسی و احقاق حقوق تمامی مردم مظلوم عربستان بود، به جوخه اعدام سپرد. این در حالی است که این عالم برجسته از یک دادگاه عادلانه برخوردار نبود و متاسفانه در یک دادگاه غیرشفاف و به دور از استانداردهای لازم بین المللی محاکمه شده بود.

امروز آنهایی که برای حقوق حیوانات نیز گریبان چاک می کنند، کجایند تا درباره اعدام این مرد مبارز آزادیخواه که جانِ کلامش بر اساس منشور سازمان ملل متحد برقراری حق تعیین سرنوشت برای مردمش بود، دل بسوزانند.

چگونه است که محافل حقوق بشری و مجامع جهانی که دائما درخصوص نقض حقوق بشر داد سخن می دهند و قطعنامه و بیانیه صادر می کنند، در برابر اعدام این عالم برجسته و 47 فعال دیگر حقوق مدنی سیاسی این کشور سکوت اختیار کرده اند؟ آیا شیخ محمد باقر النمر سلاح برداشته بود و اقدام تروریستی کرده بود؟ یا به عنوان یک آزادیخواه و فعال مدنی و سیاسی، یکی از حقوق اصلی بشر را که حق تعیین سرنوشت و حق برخورداری هر شهروند از یک رأی بود، دنبال می کرد.

اعدام این عالم برجسته دینی که تنها سلاح و ابزار او برای پیگیری اهداف سیاسی و مدنی مردمش دعوت به گفتگو، وعظ ، امر به معروف و نهی از منکر بود، در حالی که تروریستهای افراطی و تکفیری ملهم از تعلیمات ایدئولوژیک سعودی و حمایت آن، امنیت و آسایش ملتهای منطقه و جهان را با توسل به انواع و اقسام سلاح ها و خشونت های ضدبشری سلب کرده اند، برای بشریت مایه سرافکندگی است.

اگر مجامع بین المللی حقوق بشری در مقابل تهاجم عربستان به یمن و حمایت این کشور از گروه‌های تروریستی منطقه موضع گیری جدی و همچنین نسبت به کشتار بیش از 5 هزار نفر در فاجعه منا واکنش جدی نشان می دادند، اکنون شاهد این اقدام از سوی دولت سعودی نبودیم.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این اقدام غیرانسانی و ظالمانه آل سعود، که نقض فاحش حقوق بشر و خلاف آزادی بیان مورد ادعای کشورهای متحد و حامی سعودی است، شهادت این عالم برجسته را به محضر بقیه الله الاعظم (عج)، ملت عربستان و خصوصا شیعیان این کشور و جهان تسلیت عرض می کند و مجدانه از مجامع بین المللی و حقوق بشری جهان می خواهد تا سکوت خود را نسبت به جنایات و اقدامات ضد حقوق بشری عربستان سعودی بشکنند و وظایف خود را در این خصوص به انجام رسانند.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران همچنین از عربستان سعودی می خواهد تا به وظایف قانونی و اسلامی خود در حفظ حقوق و جان و مال تمامی مردم مسلمان از تمامی مذاهب این کشور عمل کند.»

انتهای پیام

کد N1089669