لاریجانی در شورای اداری استان بوشهر:

مناطق آزاد تسهیل‌کننده واردات شده‌اند/این وضعیت نگران‌کننده است

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه مناطق آزاد به موضوع صادرات، گفت: این مناطق در حال حاضر تسهیل‌کننده واردات شده‌اند و این برای مجلس باعث نگرانی است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس بعدازظهر امروز و در پایان سفر یک روزه به استان بوشهر، در جلسه شورای اداری این استان با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، اظهار داشت: در یک نگاه کلی وضعیت اقتصادی ما بعد از انقلاب خوب بوده است.

وی در عین حال تصریح کرد: متوسط رشد اقتصادی ما بعد از انقلاب ۳ درصد بوده و این برای کشوری که می‌خواهد نقش اول را در منطقه داشته باشد، خوب نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی بخشی از مشکلات اقتصادی را ناشی از نوع برنامه‌ریزی و مدیریت صحنه توصیف کرد و گفت: گاهی مسائل منطقه‌ای بر مسائل ملی سوار می‌شود؛ مثلا صنایعی را که نیاز به آب دارد در جاهای مستقر کرده‌ایم که کم‌آب است و اینها هزینه کار را بالا برده است.

وی با بیان اینکه بخش دیگری از مشکلات نیز مربوط به تحریم‌ها بوده، تصریح کرد: تحریم‌ها ظالمانه بوده است و بر اساس یکسری تصورات شکل گرفته، اما پس از مقاومت ملت و دستیابی به دانش هسته‌ای، توانستیم از مسیر مذاکرات به جایی برسیم.

لاریجانی با داهیانه توصیف کردن روند مذاکرات هسته‌ای گفت: در نتیجه این مذاکرات هم دانش هسته‌ای در بعد تحقیق و توسعه و غنی‌سازی باقی ماند و هم از گردونه تحریم در حوزه هسته‌ای و سایر امور خارج شدیم و امیدواریم ظرف چند هفته دیگر به نتیجه نهایی برسیم.

کسانی که تصور می‌کنند در حوزه هسته‌ای دچار نقص شده‌ایم، دلیل خود را دقیق‌تر بگویند

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گاهی برخی دوستان در این حوزه تصور می‌کنند که دچار نقصی در زمینه‌ هسته‌ای شده‌ایم، خب باید دلیل خود را روشن‌تر بگویند. آنقدر که لازم بوده برای اینکه دانش هسته‌ای را در کشور نهادینه کنیم، این مسئله با دقت عمل در مذاکرات انجام شد و در آن بخشی هم که مربوط به تحقیق و توسعه بود، انتخاب ما برای اینکه بر چه نوع سانتریفیوژهایی تمرکز کنیم، به طور دقیق صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: لذا بنده که سالها در این حوزه سر و کار داشته‌ام می‌دانم که هم در زمینه تحقیق و توسعه و هم در غنی‌سازی، دقت نظر کافی صورت گرفته و برای جمهوری اسلامی هیچ نقصی در این زمینه نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر طرف مقابل بخواهد در تعهداتی که ایجاد شده، خللی وارد کند، برای آن نیز فکر شده است؛ در رابطه با مقابله با رفتارهای اخیر در کنگره آمریکا نیز فکر شده که اگر طرف مقابل تخلفی انجام دهد، راه برای اینکه بدل آن را دنبال کنیم، وجود دارد.

لاریجانی اضافه کرد: در طول این سه سال که مذاکرات انجام شد، فراز و فرودهایی داشته‌ایم، اما در مسیر روشنی حرکت کرده‌ایم و دستاوردهای جمهوری اسلامی نیز اگر همین اموری باشد که در سند آمده و تحریم‌ها برداشته شود، گام بسیار خوبی است.

وی اظهار داشت: ممکن است در کشورهای غربی حرفی زده شود تا رونق سرمایه‌گذاری در ایران انجام نشود و رفتار اخیر کنگره درباره روادید نیز برای این بود که نسبت به سرمایه‌گذاری در ایران نوعی نگرانی ایجاد شود، لذا هم سیاستمداران و هم رسانه‌ها رفتار رقیب را به درستی آنالیز کنند و در دام آنها نیفتند.

پشت میز نشستن دردی را دوا نمی‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه باید برای سرمایه‌گذاری در مناطق مختلف استان بوشهر بر اساس مزیت‌های موجود مسابقه داده شود، گفت: پشت میز نشستن دردی را دوا نمی‌کند؛ فر ض کنیم که اگر صدهزار میلیارد تومان در کشور هزینه کنیم، ۸۰ تا ۹۰ درصد آن بودجه جاری است و همین الان و برای امسال نیز اگر ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بودجه کشور باشد، ۱۹۰ هزار میلیارد تومان آن بودجه جاری است و فقط ۲۰ هزار میلیارد تومان صرف عمرانی می‌شود.

لاریجانی تصریح کرد: بنابراین سال آینده نمی‌توان شق‌القمر کرد؛ چون بودجه جاری کشور در حال رشد و تورم است و بودجه دولتی توان اندکی دارد، لذا نیاز به حضور بخش خصوصی است و ادارات باید بگردند و سرمایه‌گذاری‌ها و زمینه حضور مردم در اقتصاد را تسهیل کنند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم در اقتصاد موفق باشیم باید رشد بالای ۸ درصد داشته باشیم که این جز با سرمایه‌گذاری خارجی محقق نمی‌شود.

خطر تعطیلی بخش تولید/ نظارت‌ها به گونه‌ای نباشد که جرات مدیران گرفته شود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر ضرورت توجه سیستم اداری به حل مشکل بخش تولید، گفت: اگر این طور نشود، این بخش‌ها تعطیل می‌شود، همان‌طور نیز که الان نیز در حال تعطیلی هستند.

لاریجانی به سیستم نظارتی اشاره کرد و اظهار داشت: بخش‌های نظارتی کشور دقت‌نظر داشته باشند، اما کاری نکنند که جرأت از مدیران گرفته شود و قدرت ابتکار نداشته باشند؛ بر اساس اکثر گزارش‌های ارائه شده از سوی دیوان محاسبات، بیشتر تخلفات به خاطر بی‌اطلاعی مدیران از قانون است که باید به آنها آموزش داده شود.

مناطق آزاد تسهیل‌کننده واردات شده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به احتمال بررسی طرح افزایش مناطق آزاد در مجلس پس از تعطیلات پارلمان، گفت: مناطق آزاد باید سکوی صادرات باشند، اما در حال حاضر این مناطق تسهیل‌کننده واردات شده‌اند و این برای مجلس باعث نگرانی است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: واردات در مناطق آزاد به یک سنت تبدیل شده و امیدواریم در صورت تصویب طرح مناطق آزاد در مجلس، به این شرط ضمن عقد توجه شود که این مناطق باید تسهیل‌کننده صادرات باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی پس از سفر یک روزه به استان بوشهر و حضور در یادواره شهید صادق گنجی و شهدای برازجان و شرکت در جلسه شورای اداری استان بوشهر، عصر امروز به تهران بازگشت.


 

کد N1089574