مقتدی صدر در واکنش به اعدام شیخ نمر:

دولت عراق مانع از گشایش سفارت عربستان در بغداد شود

سیاسی

مقتدی صدر رهبر جریان صدر در عراق انجام تظاهرات خشمگینانه در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر النمر را خواستار شد و از دولت عراق خواست مانع گشایش سفارت عربستان در بغداد شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، مقتدی صدر رهبر جریان صدر برگزاری تظاهرات خشمگینانه در واکنش به اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی مبارز شیعه عربستانی را خواستار شد. وی اعدام این روحانی مبارز را اقدامی ننگین برشمرده و از دولت عراق خواست مانع گشایش سفارت عربستان در بغداد شود.

مقتدی صدر شیعیان عربستان و همچنین تمام شیعیان منطقه خلیج فارس را به واکنش به اعدام شیخ نمر هرچند با تظاهرات مسالمت آمیز دعوت کرد.

مقتدی صدر افزود: من تمام صلح طلبان در عراق و پیروان اهل بیت (ع) را به برگزاری تظاهرات خشمگینانه در مقابل سفارتخانه ها و مراکز سعودی دعوت می کنم.

وی در عین حال از دولت عراق خواست مانع از گشایش سفارت عربستان در عراق شود.

مقتدی صدر سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب را به محکومیت این اقدام ننگین و جلوگیری از اقدامات این چنینی فراخوانده و از سازمان های بین المللی خواست در مقابل این ظلم سازمان یافته علیه اقلیت های دینی و مظلومان بی تفاوت نایستند.

در همین حال دارالفتوای اهل سنت عراق اقدام مقامات سعودی در اعدام شیخ نمر باقر النمر را محکوم کرده و این رژیم را مسئول فتنه انگیزی دانست. دارالفتوای اهل سنت عراق اعلام کرد که از اجرای حکم اعدام شیخ نمر غافلگیر شده است چرا که پیش از این دفتر ملک سلمان پادشاه عربستان تعویق اجرای این حکم را به دارالفتوا ابلاغ کرده بود.

«عامر البیاتی» سخنگوی رسمی دارالفتوای اهل سنت عراق گفت: دارالفتوای اهل سنت و جماعت پیش از این در خصوص آزادی شیخ نمر میانجیگری نموده و شیخ مهدی الصمیدعی نامه ای را در این باره به ملک سلمان ارسال کرده بود. ما از دفتر ملک سلمان نامه ای را مبنی بر موافقت با تعویق اجرای حکم اعدام دریافت کردیم اما صبح امروز از اجرای این حکم غافلگیر شدیم.

البیاتی از محکومیت این اقدام مقامات سعودی توسط دارالفتوای اهل سنت عراق خبر داده و مسئولیت کامل فتنه انگیزی در شرایط کنونی را متوجه آل سعود دانست.

گفتنی است وزارت کشور عربستان امروز (شنبه) از اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی مبارز شیعه عربستانی به اتهام های پوچ و واهی در خصوص تروریسم خبر داد.

کد N1089571