فوربس: اعمال محدودیت برای سفر به آمریکا نقض آشکار برجام است

برجام

یک نشریه آمریکایی در گزارشی تاکید کرد که تصویب قانون اصلاحیه لغو روادید (VWP) برای سفر به آمریکا نقض آشکار تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای برجام است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نشریه فوربس در گزارشی نوشت: پس از بروز حمله ترورسیتی 8 دسامبر در پاریس، مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی عجولانه و در راستای ارتقای امنیت ملی به لایحه اصلاحی قانون لغو روادید رای مثبت داد.

لایحه‌ی اصلاحی این قانون که توسط کاندیس میلر، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان مطرح شد شامل طرح‌های متعدد افزایش و ارتقای موثر امنیتی مثل استفاده از یک سیستم جامع و چند لایه‌ی نظارتی امنیتی و افزایش تبادل اطلاعاتی میان آمریکا و کشورهای عضو قانون لغو روادید (VWP) است.

این لایحه ابتدا تنها کشورهای سوریه و عراق را کشورهای با ریسک بالا می‌خواند اگر چه این لایحه در یک اقدام غیرمنتظره ایران را نیز به عنوان یک کشور خطرناک معرفی می‌کند.

این طرح همان طور که انتظار می‌رفت و از آن‌جا که به صورت غیرعلنی نقض توافق هسته‌ای برجام است باعث بروز مجادله‌های بین‌المللی شده است.

بنابر پاراگراف 29 متن توافق برجام، آمریکا موافقت کرده است که تا از اجرای هرگونه سیاستی که بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران تاثیر منفی بگذارد، خودداری کند.

اگر چه این طرح به صورت مستقیم بر عادی‌سازی تجارت با ایران تاثیر نخواهد داشت اما به طور غیرمستقیم باعث کند شدن بهبود مناسب اقتصاد ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها خواهد شد.

این نشریه آمریکایی در ادامه تاکید می‌کند که هیچ‌کس نمی‌تواند بگوید که این قانون اصلاحی به صورت آشکار نقض تعهدات آمریکا در برجام است.

انتهای پیام

کد N1089531