سربازان انگلیسی به اتهام جرایم جنگی در عراق محاکمه می‌شوند

رئیس تیم تحقیقات درباره جرایم سربازان انگلیسی در جنگ عراق اعلام کرد، این سربازان به اتهام ارتکاب جرایم مختلف اعم از قتل، شکنجه و دیگر جرایم جنگی در جریان این جنگ محاکمه خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه ایندیپندنت، بازرسان تیم تحقیقات موسوم به "تیم اتهامات تاریخی عراق" (IHAT) از بالغ بر هزار پرونده درباره بدرفتاری سربازان انگلیسی با غیر نظامیان عراقی مطلع هستند اما تنها 45 مورد از این پرونده‌ها در دست تحقیقات قرار دارند. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک این تیم تحقیقات همچنین درباره 25 پرونده مربوط به قتل‌های غیرقانونی توسط این نظامیان در عراق نیز تحقیق می‌کند.

مارک مارویک، رئیس تیم مذکور اظهار کرد: اتهاماتی جدی وجود دارند که ما در تمام طیف تحقیقات این تیم در حال تحقیق درباره آنها هستیم و شامل قتل نیز می‌شود. شواهد و مدارک مهمی وجود دارند که با به دست آوردنشان قبل از آغاز تعقیب و اتهام‌زنی از سوی نهاد دادستانی می‌توان یک پرونده قدرتمند تشکیل داد.

این تیم توسط وزارت دفاع انگلیس به منظور تحقیق درباره سواستفاده‌های ارتکابی علیه عراقی‌ها از ابتدای جنگ عراق تا پایان آن تشکیل شد.

از جمله پرونده‌های مربوط به جرایم نظامیان انگلیسی در جنگ عراق پرونده قتل بها موسی، کارمند پذیرش یک هتل عراقی است که در بازداشت انگلیسی‌ها و تحت شکنجه جان باخت. همچنین یک تحقیقات جداگانه درباره جرایم جنگی نظامیان انگلیسی در عراق نیز در دادگاه کیفری بین‌المللی در حال پیگیری است که شامل حدود 1200 پرونده از جمله 50 پرونده قتل غیرقانونی عراقی‌ها در بازداشت انگلیسی‌ها می‌شود.

انتهای پیام

کد N1089309