نمایندگان شورای امنیت به‌زودی به بروندی می‌روند

به گفته دیپلمات‌ها، نمایندگان شورای امنیت سازمان ملل قصد دارند به عنوان بخشی از یک تلاش دیپلماتیک برای دور کردن بروندی از جنگ در ماه جاری میلادی به این کشور سفر کنند اما منتظر موافقت دولت بروندی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ورلد بولتن، آمریکا در جریان ریاستش بر شورای امنیت سفری به بروندی را در دسامبر سال 2015 میلادی پیشنهاد داد اما این سفر هرگز محقق نشد.

دیوید پرسمن، معاون سفیر آمریکا در شورای امنیت گفت: فکر می‌کنیم سفر به بروندی برای شورای امنیت بسیار مهم است و در تلاشیم تا این امر هر چه سریعتر به وقوع بپیوندد. وضعیت در بروندی بی‌ثبات و خطرناک است و توجه کامل شورای امنیت را به خود جلب کرده است.

پس از آنکه پی‌یر انکورونزیزا، رئیس‌جمهوری بروندی برنامه اتحادیه اروپا برای استقرار هیات حافظ صلح برای کمک به فرونشاندن ناآرامی‌ها و خشونت‌ها را رد کرد، شورای امنیت بر تلاش‌هایش برای تحقق سفر پیشنهادی به این کشور ادامه داد.

دیپلمات‌ها که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: اگر بروندی با مذاکره با اعضای شورای امنیت موافقت کند، این سفر 15 یا 22 ژانویه سال جاری میلادی (25 دی یا دوم بهمن) صورت می‌گیرد.

پس از آنکه انکورونزیزا در آوریل سال گذشته میلادی اعلام کرد که قصد دارد برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند این کشور گرفتار ناآرامی‌ و خشونت شد. در جریان این ناآرامی‌ها، صدها تن کشته و بیش از 200 هزار تن دیگر از بروندی فرار کردند. این در حالی است که دولت بروندی هنوز تایید نکرده که آیا در دور جدید مذاکرات با اپوزیسیون که قرار است روز چهارشنبه در اوگاندا برگزار شود، شرکت می‌کند یا خیر. مذاکره با اپوزیسیون یکی از درخواست‌های کلیدی شورای امنیت برای پایان ناآرامی‌ها بوده است.

انتهای پیام

کد N1089159