کواکبیان:

آل سعود بنای هیچ گونه همکاری با کشورهای اسلامی ندارد

شیخ نمر

دبیر کل حزب مردم سالاری با اشاره به اینکه سازمان همکاری های اسلامی باید هرچه سریعتر یک نشست فوق العاده برگزار کند و بی کفایتی آل سعود را در اداره حرمین شریفین اعلام کند اظهار کرد: به نظر می‌رسد آل سعود بنای هیچ گونه همکاری با کشورهای جهان اسلام ندارد.

مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، در واکنش به شهادت شیخ نمر توسط آل سعود اظهار کرد: آل سعود به دنبال دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی است و اعدام شیخ نمر هم با همین هدف مرموزانه انجام شده است. و هابیت هیچ اعتقادی به وحدت شیعه و سنی ندارد و تمام تلاش خود را می‌کند تا بین شیعه و سنی اختلاف ایجاد کند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: من معتقدم علمای جهان اسلام مراجع تقلید و روشنفکران کشورهای اسلامی باید نسبت به این جنایت واکنش نشان دهند . وزارت خارجه ما هم باید دیپلماسی فعال تری برای همگرایی کشورهای اسلامی در محکومیت این جنایت دنبال کنند. صدها عالم دینی از آل سعود در خواست داشته اند که شیخ نمر را اعدام نکند اما آن‌ها با وقاهت و گستاخی هر چه تمام تر به این درخواست ها بی اعتنایی کردند.

این فعال سیاسی همچنین با بیان اینکه با روی کار آمدن سلمان در عربستان اختلافات زیادی هم در دولت به وجود آمد گفت: فرزند سلمان خود را همه کاره آل سعود می‌داند و بیشترین خباثت ها هم توسط او ایجاد می‌شود . سلمان هم از عقل و هوش و زکاوت سیاسی برخوردار نیست و حتی گفته می‌شود او دچار آلزایمر است. این اتفاقات بر هم ریختگی آل سعود را نشان می‌دهد. آن‌ها در عراق ، سوریه و یمن شکست خورده اند و برای جبران این شکست ها این جنایات را انجام می‌دهند.

کواکبیان همچنین تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی ما باید از نهادهای حقوق بشر ، جهانی مطالبه رسیدگی به جنایات آل سعود را داشته باشد. این نهادها به کوچکترین اتفاقاتی در هر کشور داد و فریاد می‌کنند اما اکنون که آل سعود در کنار شیخ نمر افراد دیگری را هم اعدام کرده است آن‌ها سکوت کرده‌اند. بنابراین علاوه بر جهان اسلام نهادهای حقوق بشر هم باید به خود بیایند. از سویی کشورهای مدعی حقوق بشر مثل آمریکا و قدرت های غربی باید خجالت بکشند که از سوی اعلام کنند طرفدار حقوق بشر هستند و از سویی در مقابل این جنایات سکوت کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه علمای جهان اسلام باید برای اداره صحیح حرمین شرفین فکری کنند زیرا آل سعود نشان داده که هیچ کفایتی برای این کار ندارد گفت:‌ما در حزب مردم سالاری این جنایات را محکوم می‌کنیم.

انتهای پیام

کد N1089039