تشکیل کمیته اجرایی مشترک ایران و کلیسای ارتدوکس در تهران

سازمان فرهنگ و ارتباطات,اسلام

دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با شعار «20 سال همکاری 10 دور گفت‌وگو» و با عنوان «نقش گفت‌وگو و همکاری ادیان در صلح عادلانه و پایدار» از 4 تا 8 مهر‌ماه سال آینده در مسکو برگزار می‌شود.

دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با شعار «20 سال همکاری 10 دور گفت‌وگو» و با عنوان «نقش گفت‌وگو و همکاری ادیان در صلح عادلانه و پایدار» از 4 تا 8 مهر‌ماه سال آینده در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نشست مقدماتی دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت اردتدکس، هشتم دی‌ماه با حضور قهرمان سلیمانی، معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و اسقف ارشیماندریت فیلارت، معاون اداره روابط خارجی کلیساهای روسیه در شهر مسکو برگزار شد.

در این دیدار که با حضور رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران و دیمیتری سافانوف، رئیس بخش گفت‌وگوی بین ادیان اداره روابط خارجی کلیسای ارتدوکس در محل ساختمان اداره روابط خارجی کلیسای روسیه در صومعه حضرت دانیال برگزار شد، ضرورت و اهمیت توسعه گفت‌وگو و همکاری‌های دینی میان اسلام و مسیحیت ارتدکس مورد تأکید طرفین قرار گرفت.

تشکیل کمیته اجرایی مشترک ایران و کلیسای ارتدکس در تهران

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ با اشاره به پیشینه ارتباط و همکاری میان ایران و کلیسای ارتدکس طی دو دهه گذشته، تمایل و آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش این همکاری‌ها را اعلام کرد.

سلیمانی خواستار تبدیل گفت‌وگو به هم‌افزایی دینی میان اسلام و مسیحیت در حل مسائل و چالش‌های مشترک بشری به ویژه در سطح منطقه شد.

اسقف فیلارت در ادامه این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از استمرار گفت‌وگو میان اسلام و مسیحیت ارتدکس، با توجه به شرایط منطقه و گسترش جریان‌های افراطی، برگزاری دهمین دور این گفت‌وگوها در سال آتی را بسیار با اهمیت خواند.

همچنین، طرفین با بررسی چارچوب کلی دهمین دور گفت‌وگو در زمینه عنوان این گفت‌وگو، محورهای اصلی، زمان و شرایط برگزاری به بحث و بررسی پرداختند.

بر اساس این گزارش، براساس توافقات حاصله از این مذاکرات دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با شعار «20 سال همکاری 10 دور گفت‌وگو» و با عنوان «نقش گفت‌وگو و همکاری ادیان در صلح عادلانه و پایدار» از تاریخ 4 تا 8 مهر‌ماه سال آینده در مسکو برگزار خواهد شد.

همچنین، در پایان این نشست نسبت به تشکیل نخستین نشست کمیته اجرایی مشترک ایران و کلیسای ارتدکس در تهران تأکید و کتاب «ایران مهد همزیستی پیروان ادیان» به معاون اداره روابط خارجی کلیسای ارتدکس اهدا شد.

انتهای پیام

کد N1089031