خیز کاگامه برای سومین دوره ریاست جمهوری رواندا

سیاسی

رئیس جمهوری روآندا عزم خود برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 میلادی برای سومین بار اعلام کرد، اگرچه پس از تایید اصلاحات قانون اساسی که به وی اجازه حضور مجدد در عرصه سیاسی را می‌داد این تصمیم دور از انتظار نبود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، پل کاگامه، رئیس جمهوری روآندا در سخنرانی تلویزیونی خطاب به ملت گفت: شما از من خواستید تا پس از سال 2017 میلادی مجددا زمام امور کشور را به دست بگیرم. با توجه به اهمیت و توجهی که شما برای این مساله قائلید تنها می‌توانم خواسته شما را بپذیرم. اما فکر نمی‌کنم ما نیازمند یک رهبر همیشگی و جاویدان هستیم.

پل کاگامه از سال2000 میلادی ریاست جمهوری روآندا را به عهده دارد اما در واقع از سال 1994 میلادی که برای پایان دادن به نسل کشی در روآندا، فرماندهی نیروهای شورشی را به عهده گرفت، زمام امور کشور را در دست داشت.

براساس قانون اساسی روآندا، کاگامه اجازه داشت تا تنها دو دوره ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشته باشد اما در سال 2015 میلادی به دنبال تایید اصلاحات قانون اساسی به وی اجازه داده شد تا اگر در انتخابات پیروز شود تا سال 2034 بر سر قدرت باقی بماند.

کاگامه ماه‌ها تاکید داشت که هنوز درباره اینکه می‌خواهد برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 میلادی نامزد شود یا خیر باید فکر کند.

اما در رفراندوم صورت گرفته حول محور این اصلاحات قانون اساسی، 98 درصد از رای دهندگان موافق با این اصلاحات بودند؛ اقدامی باعث انتقاد قدرت‌های غربی شد که نسبت بر افزایش تعداد رهبران آفریقایی که به دنبال گسترش دوره ریاست جمهوری خود هستند، نگرانند.

گروه‌های حقوق بشر اذعان کردند که از کاگامه برای بازسازی این کشور به شدت حمایت می‌شود اما مقامات روآندا را به خفقان رسانه‌ها و سرکوب صدهای مخالف متهم کردند؛ اتهاماتی که دولت روآندا آن‌ها را رد می‌کند.

آمریکا که کاگامه را به خاطر رهبری و تغییر ملت روآندا از زمان نسل کشی 1994 میلادی تحسین کرده گفت: کاگامه با کناره‌گیری در سال 2017 بهترین خدمت را در حق ملتش می‌کند.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز از سرعت برگزاری رفراندوم انتقاد کرده و گفت: به خاطر این سرعت بالا مردم وقت کافی برای فکر کردن در مورد این اصلاحات نداشتند.

این اصلاح قانون اساسی به کاگامه اجازه می‌دهد در سال 2017 میلادی یک دوره ریاست جمهوری هفت ساله دیگر را آغاز و پس از آن دو دوره پنج ساله را سپری کند.

انتهای پیام

کد N1088810