وزیر کشور آلمان: وضعیت امنیتی در کشور همچنان جدی است

سیاسی

به رغم لغو هشدار امنیتی در مونیخ، وزیر کشور آلمان و وزیر امور داخلی ایالت بایرن، تهدید تروریستی را همچنان جدی دانسته و وضعیت را حساس توصیف کرده‌اند. در این حال تحقیقات پلیس همچنان ادامه دارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) توماس دومزیر، وزیر کشور آلمان، وضعیت اروپا و آلمان را در سال جدید میلادی از نظر امنیتی "جدی" دانسته است. در این میان هشدار امنیتی در مونیخ لغو شده و وضعیت شهر به حالت عادی بازگشته است.

نهادهای امنیتی در آلمان پس از وقوع حوادث تروریستی در پاریس تا کنون چندین بار هشدار‌های امنیتی دریافت کرده‌اند که به گفته وزیر کشور آلمان این هشدارها مورد توجه قرار گرفته‌اند و نهادهای امنیتی "اقدامات خود را به طور مداوم با وضعیت تطبیق داده‌اند."

به گزارش دویچه‌وله طبق گفته‌های یوآخیم هرمان، وزیر امور داخلی بایرن در حال حاضر هیچ نشانه فوری دال بر وقوع حمله تروریستی در دو روز آینده در مکانی خاص در آلمان در دست نیست. وی با این حال خاطرنشان ساخته است که با توجه به فعالیت‌های گروه تروریستی داعش، احتمال اعلام مجدد هشدار امنیتی در هر لحظه دور از تصور نیست.

هرمان گفت: «ما باید خودمان را آماده برخوردی طولانی مدت با داعش کنیم. برای همین هم متأسفانه باید اصل را بر این قرار دهیم که این (هشدار امنیتی) آخرین هشدار نیست.»

ادامه تحقیقات

رئیس پلیس مونیخ نیز تهدید امنیتی در این شهر را همچنان موضوعی جدی دانسته و گفته است که ۱۰۰ مأمور پلیس دیگر نیز به ۵۵۰ مأموری که پیش‌تر برای کنترل اوضاع به خدمت گماشته شده بودند، اضافه شده‌اند.

پلیس مونیخ در پی دریافت هشدار امنیتی در مورد حملات انتحاری احتمالی در ایستگاه مرکزی قطار و نیز یکی از ایستگاه‌های مترو، شامگاه پنج‌شنبه این دو مکان را تخلیه و برای چندین ساعت مسدود کرد.

گفته می‌شود صدور این هشدار امنیتی بر اساس اطلاعاتی بوده است که پلیس جنایی فدرال آلمان از سازمان اطلاعات فرانسه دریافت کرده بود.

شواهد نشان داده بودند که حداکثر ۷ مهاجم احتمالا عراقی و سوری و وابسته به گروه داعش در نظر داشته‌اند در ساعتی مشخص و در مکانی مشخص دست به حمله انتحاری بزنند.

در این هشدار نام مهاجمان نیز ذکر شده بود، اما اینکه آیا واقعا این اسامی متعلق به اشخاص حقیقی بوده‌اند، هنوز مشخص نیست. مأموران اطلاعاتی آلمان هم اینک در حال تحقیق در این زمینه هستند.

توماس دومزیر از اینکه هشدار امنیتی در مونیخ به وقوع حادثه‌ای تلخ ختم نشده ابراز خرسندی کرده و گفت که جدی گرفتن این هشدار اقدامی صحیح بوده و نباید آن را هشداری اشتباه تعبیر کرد.

وزیر کشور آلمان تأکید کرده است که نمی‌توان نسبت به این قبیل هشدارهای امنیتی بی‌توجه بود، اما در عین حال نباید آنان را به صورتی مبالغه‌آمیز جدی گرفت.

انتهای پیام

کد N1088650