دیدار وزیر مختار و دبیر اول سفارت آلمان با آیت‌الله موسوی‌اردبیلی

مرجع تقليد,آيت‌الله العظمي موسوي اردبيلي

ماریان شوگراف وزیر مختار سفارت جمهوری فدرال آلمان و دانیل ریکو دبیر اول سفارت با آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در قم دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید ضمن خوشامدگویی اظهار کرد: متأسفانه درباره اسلام، شناخت صحیحی در کشورهای اروپایی وجود ندارد و چهره‎ای که از اسلام در غرب ارائه می‎شود با واقعیت بسیار متفاوت است. خداوند متعال وقتی پیامبر اکرم(ص) را در قرآن معرفی می‎کند می‎فرماید: «إنّک لعلی خلق عظیم»، یعنی آن وجهی از صفات پیامبر اسلام که مورد تمجید خدای متعال قرار گرفته است، اخلاق بسیار نیکو و پسندیده آن حضرت بوده است، در حالی که اکنون اسلام دین بی‎اخلاقی، خشونت و تجاوز معرفی می‎شود.

وی افزود: خداوند در آیه‎ای دیگر خطاب به اهل کتاب می‎فرماید: «قُلْ یَا أَهْلَ الْکِتَابِ تَعَالَوْا إِلَیٰ کَلِمَةٍ سَوَاءٍ بَیْنَنَا وَبَیْنَکُمْ أَلَّا نَعْبُدَ إِلَّا اللَّهَ وَلَا نُشْرِکَ بِهِ شَیْئًا» بیایید حول مطلبی که هم شما آن را قبول دارید و هم ما، گرد هم آییم، چیزی جز خدا را نپرستیم و هیچ چیز را شریک او ندانیم. دینی که پیروان دیگر ادیان را به کنار گذاشتن اختلافات و اتحاد حول محور توحید دعوت می‎کند، چگونه می‎تواند مؤید اعمال تروریستی باشد؟

این مرجع تقلید ادامه داد: رفتار پیامبر اسلام(ص) با اهل کتاب برادرانه بود. نه کسی را به عنوان مسیحیت یا یهودیت طرد کردند و نه دستور به قتل او و غارت اموالش دادند، همان گونه که جان و مال مسلمان‎ها برای آن حضرت محترم بود جان و مال آنها هم نزد ایشان احترام داشت.

آیت‌الله موسوی‌اردبیلی تصریح کرد: خسارتی که از اعمال تروریستی متوجه مسلمانان شده است بیشتر از خساراتی است که به غیر مسلمانان وارد شده است و این اعمال هیچگاه مورد تأیید قاطبه مسلمانان نبوده است.

وی ضمن قدردانی از رفتار مناسب دولت آلمان در برخورد با پناهجویان افزود: دانشگاه مفید و اساتید آن آمادگی لازم جهت برقراری ارتباطات علمی با مجامع دانشگاهی آلمان و تبیین صحیح مبانی اسلامی را دارند.

در ادامه این دیدار خانم ماریان شوگراف ضمن ابراز خوشوقتی از فرصتی که جهت این ملاقات به وی داده شده است، گفت: دولت آلمان اطلاع کامل دارد که اصل اسلام ربطی به خشونت ندارد و من خودم هم ترجمه قرآن را به صورت کامل مطالعه کرده‎ام و موارد مثبت زیادی را در قرآن کریم دیدم و متوجه شدم که اشتراکات زیادی بین اسلام و اهل کتاب وجود دارد. دولت آلمان تلاش زیادی می‌کند که با مسلمانانی که در آلمان زندگی می‎کنند تعامل کند و زندگی مسالمت‎‌آمیزتری را در آلمان مهیا کند.

وی افزود: دلیل این که آلمان تعداد زیادی از پنا‎ه‌جویان را پذیرفت و اکثریت مطلق جامعه‌ آلمان هم موافق این امر بودند، این است که در آلمان ترسی از اسلام وجود ندارد و به پناهجویان به عنوان تروریست نگاه نمی‎شود.

شوگراف ادامه داد: ما برای این که همکاری بهتری داشته باشیم، باید شناخت بهتری از اسلام و از تشیع داشته ‌باشیم و به همین دلیل دیدار با شما برای من بسیار پراهمیت بود تا بتوانم آشنایی بیشتری با اسلام پیدا کنم و این اطلاعات را به آلمان انتقال دهم.

وزیر مختار سفارت آلمان در پایان با اشاره به تمایل دولت متبوع خود جهت گسترش روابط علمی با مجامع علمی ایران گفت: ما این فرصت را داشتیم که از دانشگاه مفید بازدید کنیم و با رشته‎هایی که آنجا تدریس می‎‌شود آشنا شویم و درباره فرصت‎های همکاری که بین دانشگاه مفید و دانشگاه‎های آلمان در زمینه‎های مختلف همچون حفظ محیط زیست وجود دارد صحبت کردیم.

انتهای پیام

کد N1088493