امام جماعت لندن در گفتگو با مهر:

هدف از اختلاف افکنی در جهان اسلام مانع قدرت گرفتن آن است

سیاسی

امام جماعت لندن گفت: هدف استکبار از تفرقه اندازی بین کشورهای اسلامی و سرگرم کردن آنها جنگ و خونریزی عدم قدرت گرفتن جهان اسلام است.

 به گزارش خبرگزاری مهر، پس از وقوع بیداری اسلامی در کشورهای منطقه و خیزش‌های گسترده مردمی، موج اسلام‌خواهی گسترش یافت و رواج مذهب تشیع در مردم منطقه موجب ترس و نگرانی کشورهای غربی و برخی از کشورهای عربی شد.

اختلاف‌افکنی بین مذاهب اسلامی و از سوی دیگر سرکوب جریان مقاومت و گروه‌های انقلابی به نفع استکبار و صهیونیسم از اهداف کشورهای غربی و حامیان آن هاست تا بدین ترتیب بتوانند از طریق تفرقه در جهان اسلام به اهداف خود برسند 

شعارهایی که امروز با عنوان حقوق بشر توسط غربی ها سر داده می شود و حمایت از گروه و یا فرقه ای خاص از همین رو است.

در این راستا خبرنگار مهر گفتگویی داشته با «غلام حر شبیری» امام جماعت لندن، که در ادامه از نظر می گذرد. حجت الاسلام و المسلمین «غلام حر شبیری» روحانی برجسته پاکستانی الاصل و امام جماعت حال حاضر لندن و  فردی نام آشنا در غرب است. وی به مدت ۱۰ سال در کنگره مسلمانان آمریکا مشغول به فعالیت بوده و اکنون نیز مدتی است که برای دومین بار به عنوان امام جماعت شهر «لندن» در مراکز اسلامی انگلستان مشغول فعالیت است.

*یکی از عوامل شکل گیری تروریسم در کشورهای منطقه حضور نیروهای خارجی و بیگانه در این کشورهاست. چرا این علت هموره از سوی رسانه های غربی نادیده گرفته می شود؟

به  این دلیل که در واقع این کشورهای غربی هستند که گروه های تروریستی را تشکیل می دهند و خودشان برای شکل گیری این گروه ها سرمایه گذاری کرده اند و اگر بخواهند چنین چیزی را در رسانه ها مطرح کنند چهره اصلی خودشان بروز پیدا می کند و بنابراین نمی خواهند این اتفاق بیفتد.

کشورهای غربی در واقع آنچه که تروریسم نیست را تروریسم می نامند و آنچه که در واقع تروریسم است را تروریسم نمی خوانند.

*به طور مثال اگر حضور نیروهای خارجی نظیر آمریکا را در افغانستان در نظر بگیریم می بینیم که  فعالیت های گروه طالبان نه تنها مهار نشده و پایان نیافته است بلکه با پیوستن به گروه جدید تروریستی داعش در کشورهای پاکستان و افغانستان در حال شکل گیری و ریشه دواندن این گروه در کشورهای مذکور است. نظر شما در این باره چیست؟  

این ها در واقع گروه هایی هستند که به صورت های مختلف و در اشکال مختلف از یک جا تغذیه می شوند و در واقع ساخته و پرداخته استکبار جهانی هستند و علل و اسباب خاصی نیز در این باره وجود دارد و این ها همه به این خاطر است که این کشورها می خواهند از این طریق به اهداف خود در کشورهای اسلامی برسند و از طریق تفرقه انداختن بین کشورهای اسلامی آنها را سرگرم جنگ و درگیری با یکدیگر کنند و در نهایت با شکل گیری اختلافات در این کشورها مانع از وحدت آنان و در نتیجه قدرت گرفتن جهان اسلام شوند.  

 *اگر خوب نگاه کنیم می بینیم که یکی از اهداف بیگانگان اختلاف افکنی میان شیعه و سنی در منطقه است تا بتوانند اهداف خود را  در این کشورها دنبال کنند. وظیفه علمای دینی و مسئولین کشورهای اسلامی در این خصوص چیست؟

باید این موضوع را در نظر داشت که اختلاف بین شیعه سنی یک موضوع است و تفرقه موضوع دیگری است. بین این دو گروه همواره اختلاف وجود داشته اما این اختلاف به معنای تفرقه نیست.

داشتن اختلاف امری طبیعی بین شیعه و سنی است  حتی ما شاهد اختلاف درون خود شیعییان و خود سنی ها نیز هستیم و این هم باز امری طبیعی است، اما باید دانست که این کشورها در پی ایجاد تفرقه بین این دو گروهند تا بتوانند از طریق به جان هم انداختن این دو گروه به اهداف خود برسند.

بنابراین برای نجات اسلام و جهان اسلام از این امر، ما باید تا جایی که می توانیم روشنگری کنیم و مردم را از فتنه های شوم این گروه های استکباری مطلع سازیم و این ممکن نیست مگر از طریق بالا بردن سطح آگاهی مردم، تا بتوانند آگاهانه زندگی کنند و با بیداری و هوشیاری کامل تصمیم بگیرند چرا که مستکبرین و کشورهای غربی با تزویر و دست گرفتن عواملی که همواره در تاریخ بوده سعی در فریب مردم و ایجاد اختلاف بین آنها را دارند لذا ما از طریق عمل کردن به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرموده اند نباید به مقدسات یکدیگر توهین کنیم می توانیم زمینه برای ایجاد تفرقه را از بین ببریم و اجازه ندهیم که مستکبرین به اهداف شوم خود برسند.

 *هم اکنون فرقه گرایی در کشور پاکستان بیداد می کند. تدبیر ملت و دولت پاکستان برای از بین بردن این مسئله چیست؟

امید می رود که این فرقه گرایی که سابقا در میان مردم ایجاد شده بود هم اکنون با بیداری مردم از بین برود و خوشبختانه با آگاه شدن مردم در این باره این فرقه گرایی تا حدودی رو به کاهش است.

اگر دقت کنیم نه تنها در پاکستان بلکه در سایر کشورهای اسلامی نیز این فرقه گرایی وجود دارد و این در واقع به خاطر جامعه و از بطن خود جامعه نیست، بلکه  این ها در واقع گروه های خاصی هستند که  ساخته و پرداخته کشورهای غربی و مستکبرین هستند که با حمایت مالی و تجهیز نظامی آنها به رشد و ریشه دوانیدن این گروه ها در کشورهای اسلامی قوت می بخشند.

  اگر اکنون به خود جامعه پاکستان بنگریم می بینیم که تعامل بین شیعه و سنی به شکل نسبتا خوبی برقرار است و علمای اهل سنت در مجامع شیعه شرکت می کنند و علمای شیعه نیز متقابلا در مجامع علمای اهل سنت شرکت می کنند ولی متاسفانه آنچه که تبلیغ می شود چیز دیگری است و در واقع این ها شیعیان و سنیان واقعی نیستند که به جان هم افتاده اند این ها گروه های ساخته و پرداخته مستکبرین هستند که اینگونه نشان داده می شوند وگرنه خود شیعیان و سنی ها هر دو مسلمانند و با هم وحدت دارند.

لذا برای جلوگیری از چنین رویدادی باید به این سمت پیش برویم که شیعه و سنی سعی در فهم و شناخت یکدیگر داشته باشند چراکه اگر این دو فهم و شناخت خوبی از اهداف و عقاید یکدیگر داشته باشند امکان تفرقه بسیار کم خواهد بود و این امر از طریق برگزاری نشست های مشترک بین این دو گروه و تبادل نظر در حوزه های مختلف امکانپذیر است چرا که در این نشست ها این افراد می توانند تدبیری راهبری درباره اتحاد بیشتر شیعه و سنی اتخاذ کنند و تصمیمی بگیرند که تمام زمینه های ایجاد تفرقه را ناکارآمد کند و این از طریق همکاری بین علمای این دو گروه و مدارس دینی شیعه و سنی امکانپذیر است.                                                                                                    

*کشورهای غربی و حامیان آنها در منطقه تا چه میزان در شکل گیری تروریسم در منطقه نقش مالی و پشتیبانی دارند؟

 استعمارگران به خوبی این را درک کرده اند که بهترین عامل بری عقب نگه داشتن کشورهای اسلامی ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی است. برای مثال همین انگلستان از گذشته روی این موضوع سرمایه گذاری کرده و با همکاری «محمد بن عبدالوهاب » که خود دست نشانده استعمار بود با بررسی وضعیت به این نتیجه رسیدند که بهترین راه اختلاف افکنی در جهان اسلام است و این موضوع را نه تنها از طریق اختلاف بین این دو گروه بلکه از طریق اختلاف داخل خود شیعیان نیز به طور جدی برنامه ریزی و پیگیری کرده اند. در این راستا از طریق ایجاد گروهک هایی در بین شیعیان به ایجاد اختلاف بین آنها می پردازند. به طور مثال به روش فرهنگی و هدف قرار دادن مسائلی از قبیل عزاداری سید الشهدا(ع) و تبلیغات منفی در این مورد و همچنین درباره نحوه عزاداری شیعیان، سعی در ایجاد تفرقه درون آنان دارند.

حتی در این رابطه سرمایه گذاری های عظیم در شبکه های تلویزیونی غربی صورت گرفته که از طریق تبلیغات منفی و سخنرانی علیه شیعیان و مقدسات آنان اهداف خود را پیش می برند.

بنابراین سعی ما براین است که از طریق تبلیغات مثبت و نشر علوم انسانی در رسانه های گروهی و عمومی نظیر رادیو و تلویزیون سطح آگاهی مردم را بالاببریم. ما هم اکنون در لندن و از طریق برقراری نشست های مشترک شیعه و سنی  و دعوت رهبران این دو برای بحث و تبادل نظر سعی در پیش برد اهداف خود که در صدر آن وحدت بیشتر بین شیعه و سنی است داریم چراکه وقتی مردم می بینند که رهبران این دو گروه در کنار هم به بحث نشسته اند و با هم اشتراک نظر دارند آنها نیز این امر را می پذیرند و شناخت این دو گروه از هم بیشتر و تاثیرگذارتر می شود.

 *داعش در پاکستان و افغانستان در حال عضوگیری است. آیا قرابت ایدئولوژیک میان این دو وجود دارد؟

قطعا هم زمینه رشد و هم نیروهای لازم برای شکل گیری داعش در پاکستان فراهم است و تمام زمینه های لازم نیز در راستای رشد گروه تروریستی داعش در پاکستان وجود دارد اما عموم مردم و جامعه از این موضوع استقبال نخواهند کرد.

*حرف و حدیث هایی راجع به همکاری «مولانا عبدالعزیز» خطیب افراطی «لال مسجد» با داعش و تلاش وی برای ترویج داعش در پاکستان وجود دارد. نظر شما در این باره چیست؟

قطعا همین طور است؛ عوامل و تمام زمینه ها هست و وی نیز به طور کامل اعلام کرده و قصد ترویج گروه داعش در پاکستان را دارد اما باید دانست که  عموم مردم و جامعه پاکستان از این موضوع استقبال نخواهند کرد.

قطعا این یک امر غیر قابل انکار است که دولت نیز تمایل زیادی به سمت عربستان سعودی دارد اما باز هم در بین دولت نیز افرادی هستند که نمی خواهند داعش با آنها همکاری کند.

*آیا دولت پاکستان به درخواست عربستان برای کمک در جنگ علیه یمن پاسخ مثبت خواعد داد؟

 دولت رسما اعلام کرده که کمکی نمی کند اما در واقع به صورت غیر رسمی و مخفیانه هم ارتش و هم دولت هر دو از ابتدا تجهیزات و نیروهای امنیتی را برای یاری عربستان به این کشور اعزام کرده اند. در واقع به خاطر فشار زیادی که از سوی پارلمان، احزاب سیاسی و هم چنین جامعه پاکستان وجود داشت دولت رسما اعلام کرد که کمکی نمی کند اما به صورت غیر رسمی و مخفیانه این کمک ها و حمایت ها صورت می گیرد.

*درمورد حضور و نقش پاکستان در ائتلاف مبارزه با تروریسم عربستان شک و تردید هایی وجود دارد. موضع واضح پاکستان در قبال این ائتلاف چیست؟

در واقع پاکستان خود از حضور در آن ائتلاف خبر نداشت و عربستان بدون اطلاع قبلی نام پاکستان را در لیست ائتلاف قرار داد که پس از شنیدن این خبر ابتدا وزارت خارجه با عجله تصمیم گرفت و حضور در این ائتلاف را تایید کرد اما هم اکنون بحث شدیدی بین دولت و پارلمان در جریان است و در واقع دولت تمایل زیادی برای پیوستن در این ائتلاف دارد امابه دلیل فشار زیاد جامعه، احزاب سیاسی و همچنین پارلمان، دولت قادر نخواهد بود که نقشه خود را عملی سازد و به این ائتلاف بپیوندد.

کد N1087958