رضوی یزدی: رد صلاحیت احتمالی هاشمی و سید حسن خمینی با اهداف سیاسی است

عضو مجمع روحانیون مبارز در مورد برخی گمانه زنی ها درباره احتمال رد صلاحیت آقایان هاشمی رفسنجانی و سیدحسن خمینی گفت: رد صلاحیت این آقایان قطعا با اهداف سیاسی است.

حجت الاسلام سید محمد رضوی یزدی در گفت و گو با خبرانلاین با اشاره به روند ثبت نام پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری و تعدد نام نویسی نامزدها در این دوره از رقابت‌ها گفت: به عقیده من میزان مشارکت بالای افراد برای ثبت نام در انتخابات خبرگان رهبری با وجود مواجهه با این چالش حقوقی که اعضای شورای نگهبان خود قادرند کاندیدای خبرگان رهبری شوند، نشان از استقبال جامعه و مقبولیت نظام در میان شرکت کنندگان آن دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا برخی با اینکه اجتهاد یا مقبولیت عمومی ندارند در انتخابات خبرگان نامزد شدند، بیان کرد: همه افرادی که برای ثبت نام در انتخابات خبرگان اقدام می کنند خود را واجد شرایط می دانند و اگر شورای نگهبان صلاحیت آنها را تایید کند برای فعالیت‌های بعدی آماده می شوند و نام نویسی برای شرکت در انتخابات خبرگان رهبری به خودیِ خود جرم محسوب نمی شود.

رضوی با اشاره به اختلاف میان دو تشکل مجمع روحانیون و جامعه روحانیت مبارز برای رسیدن به یک لیست جامع انتخاباتی گفت: دادن لیست انتخاباتی پس از بررسی صلاحیت کاندیداها و از میان تایید‌شدگان کاری عقلانی و صحیح است.

وی بالا بردن درجه اعتماد مردم با جلوگیری از اعمال سلیقه شخصی در بررسی صلاحیت کاندیداها توسط شورای نگهبان و پاسخگو بودن این نهاد در برابر رد صلاحیت شونده‌ها را عاملی برای برگزاری انتخابات پرشور و نشاط دانست و افزود: عمل نکردن شورای نگهبان به مُر قانون و عدول از خط قرمزهای قانونی، موجب سرخوردگی و مایوس شدن نامزدها و در نتیجه ضربه خوردن به فضای انتخاباتی خواهد شد.

عضو مجمع روحانیون مبارز در مورد برخی گمانه زنی ها درباره احتمال رد صلاحیت آقایان هاشمی رفسنجانی و سيدحسن خمینی گفت: رد صلاحیت اين آقایان قطعا یک حرکت غیرقانونی و با اهداف سیاسی است.

رضوی با بیان اینکه 6 نفر از اعضای شورای نگهبان، خودشان کاندیدای حضور در مجلس خبرگان رهبری هستند، تاکید کرد: شورای نگهبان زمانی می تواند ادعا کند که به وظیفه شرعی خود صحیح عمل کرده که در بررسی صلاحیت نامزدها، قانون را معیار قرار دهد. اگر من به جای این اعضا بودم به دلیل ذی نفع بودن در انتخابات خبرگان، ثبت نام نمی کردم، چرا که ثبت نام اعضای شورای نگهبان بدلیل نقش نظارتی ای که دارند، آنها را با یک چالش حقوقی مواجه می کند.

همچنین وی در خصوص برگزاری انتخابات خبرگان رهبری گفت: نامزدهای انتخاباتی مورد تایید شورای نگهبان در تبلیغات انتخاباتی خود از تخریب دیگر رقبا اجتناب کنند. زیرا تخریب رقبا حرکتی غیراخلاقی و غیرشرعی است. مسئولان برگزاری انتخابات نیز از وزارت کشور تا تمام نهادهای ذی ربط به برگه های انتخاباتی چون امانت مردم نگاه کنند.

27219

کد N1087889