دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین:

قانون سپرده انتخاباتی می‌تواند کثرت داوطلبان را کنترل کند

انتخابات,انتخابات مجلس دهم,انتخابات مجلس خبرگان پنجم

دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین گفت: با تدبیر می‌توان ‌کثرت حضور داوطلبان کاندیداتوری برای مجلس را به فرصت تبدیل کرد.

ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، با بیان اینکه اگر کثرت داوطلبان کاندیداتوری مجلس با تدبیر مدیریت نشود، هزینه‌هایی در پی خواهد داشت و تهدید به حساب می‌آید، اظهار کرد: کثرت داوطلبان برای انتخابات مجلس نگرانی‌هایی را برای چهار مرجع رسیدگی به صلاحیت‌ها از جمله شورای نگهبان ایجاد می‌کند.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه از عوامل کثرت داوطلبان قانون انتخابات است، افزود: هیچگونه منع قانونی برای ثبت‌نام در انتخابات مجلس وجود ندارد و حتی اگر چندین برابر هم تمایل به ثبت‌نام داشتند، این امکان برایشان وجود داشت.

رئوفیان خاطرنشان کرد: کثرت مراجعه کنندگان و ثبت‌نام داوطلبان به خصوص برای مجلس شورای اسلامی نگرانی‌های سیاسی و فرهنگی در پی خواهد داشت چرا که شورای نگهبان باید برای رد صلاحیت شدگان استدلال و توضیح دهد و این موضوع زحمت‌ها و تهدیدهایی را ایجاد می‌کند.

دبیر کل حزب اسلامی ایران زمین با تاکید بر اینکه باید کثرت داوطلبان برای انتخابات را با تدبیر به فرصت تبدیل کرد،‌ تصریح کرد: باید با سعه صدر و حوصله وضعیت پیش آمده را مدیریت کرد تا به نحوی شایسته آمادگی پاسخ گویی به افرادی که رد صلاحیت می‌شوند، وجود داشته باشد.

وی افزود: موضوع کثرت داوطلبان از یک طرف به تدبیر یکی از جناح‌ها مربوط می‌شود که احتمال رد صلاحیت تعدادی از چهره‌های جناح متبوع خود را می‌دهند و این طور تدبیر کرده‌اند که در صورت رد صلاحیت افرادی از نظر کمی و تعداد داوطلبان نمایندگی کم نیاورند و می‌تواند تدبیر درستی باشد.

این فعال سیاسی با تاکید بر ضرورت تجدید نظر و بازبینی قانون انتخابات برای دوره های آتی گفت:‌ موضوع سپرده انتخاباتی از عوامل بازدارنده و موانع جدی برای کثرت مراجعه کنندگان خواهد بود.

وی توضیح داد: برخی از داوطلبان خودشان می‌دانند که یا رد صلاحیت می شوند و یا در عرصه رقابت رای نمی آورند، لذا سپرده انتخابات به این شکل که هر داوطلبی رقمی را به صورت سپرده بگذارد تا در صورتی که حد نصاب رای مورد نظر را کسب نکرد، حق برداشت سپرده خود را نداشته باشد می‌تواند موضوع کثرت ثبت‌نام ها را کنترل کند.

انتهای پیام

کد N1087561