گفت‌وگو با پهلوان «نمازی» ایران

جابر صادق زاده،پهلوان اول ایران،کسی که نماز شکرش روی تشک مسابقات پهلوانی کشور،دوباره خیلی‌ها را با فرهنگ ناب پهلوانی ایران آشناتر کرد. حجت الاسلام ابراهیمی، مدیر ستاد اقامه نماز مازندران پس از این اقدام با حضور در منزلش از او به عنوان «پهلوان نمازی کشور» تجلیل کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) روابط عمومی ستاد اقامه نماز کشور در توصیف این پهلوان آورده است: «بیش از چهارده عنوان قهرمانی جهانی و کشوری در کارنامه دارد.اهل قائمشهر است و لهجه شیرین شمالی در صحبت‌هایش مثل نمک یک غذای خوش مزه و خوش نمک است. اهل نماز اول وقت بودن سیمایش را هم زیبا و خواستنی‌تر کرده است.

می‌گوید تا میتواند نمازش را اول وقت و به جماعت می‌خواند. از آرزوهایش که میپرسیم، نمی‌گوید قهرمانی المپیک. می‌گوید: می خواهم نماز شکر بعدی را روی تشک فینال المپیک ریو بخوانم.»

آن‌چه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگویی است که با این پهلوان ارزشمند ایران زمین به انجام رسیده است.

* آقای صادق زاده سلام.ممنون که دعوت ما رو برای انجام این مصاحبه پذیرفتید؟

- من هم خدمت شما سلام عرض می‌کنم.البته اهل مصاحبه نیستم ولی سوالات شما در مورد نماز و پهلوانی را پاسخ می‌دهم و در خدمتم.

* باز هم ممنون.آقای صادق‌زاده!حرکت شما (نماز شکر روی تشک کشتی مسابقات پهلوانی کشور در چهارم دی ماه)یک بار دیگر توجه‌ها را به این ورزش پهلوانی سوق داد.از بازتاب این حرکت چه خبرهایی دارید؟

-این لطف و خواست خدا بود که بنده را به این سمت هدایت کرد.کشتی ورزش پهلوانی ایرانی‌هاست و همیشه با روحیات و خلقیات دینی آمیخته بوده است. خدا را از این بابت شاکرم. روز فینال مسابقات پهلوانی کشور با وضو روی تشک رفتم و از قبل هم سجاده و مهر برای نماز آماده کرده بودم. الحمدلله که توانستم نماز شکر پهلوان اولی ایران را روی تشک بخوانم. امیدوارم بازتاب این حرکتم باعث گسترش بیشتر فرهنگ نماز در جامعه شود.

* همیشه با وضو وارد تشک می‌شوید؟

-بله.تا جایی که می‌توانم این کار را انجام میدهم و معتقدم این وضو داشتن در حین مسابقه خیلی کمکم میکند.

* آقای صادق‌زاده. چقدر اهل نماز اول وقت هستید؟

راستش من کلاً از نماز خارج از وقت خوشم نمی‌آید. همیشه نمازها را در اول وقتش می‌خوانم. سعی هم می‌کنم نماز را به جماعت بخوانم. اهل جمعه و جماعتم. حاج آقای معلمی امام جمعه شهر ما(قائمشهر) هم می توانند گواهی بدهند که تا فرصتش را دارم در نمازهای جمعه شرکت می‌کنم.

* برکات این نماز اول وقت در زندگی حرفه‌ای و شخصی شما چی بوده است؟

-هرچه در زندگی دارم از برکت نماز می‌دانم.همین ارث ماندگار پهلوانی کشوری به عظمت ایران اسلامی از مهمترین برکات نماز اول وقت است. لطف خدا و ائمه همیشه شامل حال من بوده و من هم سعی کردم با نماز اول وقت کمی از این الطاف را جبران کنم.

* آقای صادق‌زاده‌ی قهرمان جوانان جهان و آسیا را بیشتر دوست دارید یا جابر پهلوان ایران؟

-معلوم است. مقام و منصب پهلوانی ایران با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست.

* دوست دارید نماز شکر بعدی را روی کدام آوردگاه بخوانید؟

-آرزوی من این است که نماز شکر بعدی را ان شاالله به لطف خدا و مدد اهل بیت(ع) روی تشک فینال المپیک برزیل بخوانم. البته با دعای خیر مردم.

* ان شاالله. از فینال مسابقات پهلوانی کشور بگویی.چه حال و هوایی داشت؟

من سال 91 هم به عنوان پهلوان ایران معرفی شدم.اما امسال حال هوای دیگری داشت. ابتکار جالب برگزار کنندگان مسابقات و تقدیم بازوبند پهلوانی توسط مادر سه شهید بزرگوار(شهیدان صبوری)خیلی با ارزش و قشنگ بود.خدا را شاکرم که بازوبند پهلوانی را از دست این مادر بزرگوار گرفتم و به چادرش بوسه زدم.ما هر چه داریم از برکت خون شهداست.

* و اما صحبت پایانی پهلوان اول ایران؟

-از همه مردم می‌خواهم ورزشکاران را دعا کنند. به جوان‌ها هم توصیه می‌کنم بروند سراغ الگوهایی مثل آقا تختی و پهلوان‌های بزرگی مثل پوریای ولی. قهرمانی‌ها زودگذر و فراموش شدنی هستند. ولی پهلوانی‌ها ماندگارند.البته هر کسی پای خانه خدای متعال و اهل بیت(ع) افتاده‌تر باشد، پهلوان‌تر و پر آوازه‌تر میشود. ان‌شاالله.

*باز هم از شما ممنونیم.

من هم از شما سپاسگزارم. سلام ما رو به حاج آقا قرائتی برسانید.التماس دعا.

انتهای پیام

کد N1086796