رکورد جدیدی که ایرانیان در انتخابات ثبت کردند؛

«سونامی ثبت‌نام»

انتخابات,ستاد انتخابات كشور,انتخابات مجلس,انتخابات مجلس دهم,آخرین اخبار انتخاباتی,امنیت انتخابات,انتخابات مجلس خبرگان پنجم

ماراتن 9 روزه ثبت‌نام‌ها برای حضور در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه شب گذشته به پایان رسید. موج ثبت‌نام ها در این دوره رکورد جدیدی را به نام ایرانیان ثبت کرد که می‌توان از آن به عنوان «سونامی ثبت‌نام» یاد کرد.

ماراتن 9 روزه ثبت‌نام‌ها برای حضور در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جمعه شب گذشته به پایان رسید. موج ثبت‌نام ها در این دوره رکورد جدیدی را به نام ایرانیان ثبت کرد که می‌توان از آن به عنوان «سونامی ثبت‌نام» یاد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با پایان روند ثبت‌نام‌ها، بررسی صلاحیت‌ها در هیأت‌های اجرایی شروع شده و طبق قانون، صلاحیت‌ها بررسی می‌شود. 10 روز پس از اتمام زمان ثبت‌نام هیات‌های اجرایی مهلت دارند که صلاحیت داوطلبان را بررسی کنند.

12 هزار و 123 نفر برای حضور در مجلس دهم ثبت‌نام کردند که از این تعداد، ‌1434 زن و 21 نفر نماینده اقلیت‌ها بودند. 467 نماینده ادوار مجلس نیز برای نشستن روی صندلی‌های سبز بهارستان نام‌نویسی کردند.

به گفته وزیر کشور به ازای هر صندلی مجلس 42 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که البته پس از مشخص شدن احراز صلاحیت‌ها این آمار تغییر خواهد کرد.

در این دوره تقریبا همه کسانی که در مجلس دهم حضور دارند به جز چند چهره با ثبت‌نام مجدد شانس خود را برای نماینده شدن امتحان خواهند کرد.

ثبت‌نام نکردن محمدرضا باهنر از شوک‌های این دوره انتخابات بود، مرد لابی‌های مجلس ترجیح داد بعد از 28 سال، عطای نمایندگی را به لقایش ببخشد تا اصولگرایان یکی از چهره‌های موثر خود را در مجلس آینده از دست بدهند.

روح‌الله حسینیان نماینده جبهه پایداری در مجلس نهم و علی اصغر زارعی نماینده‌ای که در بررسی برجام اشک‌هایش خاطره‌ساز شد از دیگر نمایندگانی بودند که از مجلس آینده خود را کنار کشیدند. علیرضا مرندی وزیر اسبق بهداشت نیز به خاطر سن بالاتر از 75 سال نتوانست نماینده باقی بماند.

از طرفی برخی چهره‌های شاخص و نزدیکان به مسئولین در این انتخابات حضور چشمگیری داشتند؛ از وزرای دولت‌های سازندگی، اصلاحات و احمدی‌نژاد گرفته تا فرزندان فعالان و مسئولان سیاسی کشور.

علی لاریجانی رئیس مجلس نهم و محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس فعلی این بار هم برای حضور اعلام آمادگی کردند. کاظم جلالی رئیس فراکسیون رهروان مجلس نیز با وجود این‌که در بیانیه‌ای اعلام کرده بود ثبت‌نام نخواهد کرد با نامه علی لاریجانی تصمیم خود را تغییر داد و در ساعت‌های پایانی برای نام‌نویسی به ستاد انتخابات کشور رفت.

از سوی دیگر اصلاح‌طلبان بر خلاف دوره قبل، در این دوره حضور پررنگی داشتند و برخی از بزرگان آن‌ها از جمله چند تن از اعضای کابینه اصلاحات برای حضور در مجلس آینده نام‌نویسی کردند؛ محمدرضا عارف معاون اول رئیس دولت اصلاحات، مصطفی معین وزیر علوم،‌ حسین مظفر وزیر آموزش و پرورش و مسعود پزشکیان وزیر بهداشت دولت اصلاحات هم‌چنین محسن مهرعلیزاده معاون رئیس جمهور اصلاحات از جمله اعضای کابینه دولت های هفتم و هشتم بودند که برای حضور در انتخابات مجلس آینده اعلام کاندیداتوری کردند.

حضور برخی چهره های نزدیک به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از دیگر اتفاقات ویژه این دوره بود. محسن و فاطمه هاشمی فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، غلامعلی رجایی و قدرت الله علیخانی مشاوران او و محمود علیزاده طباطبایی و وحید ابوالمعالی وکلای خانواده هاشمی از جمله افرادی بودند که برای انتخابات مجلس دهم نام خود را ثبت کردند.

از طرفی برخی از وزرای دولت محمود احمدی نژاد نیز با ثبت‌نام خود نشان دادند که سودای حضور در مجلس را در سر می‌پرورانند؛ سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد، محمد ناظمی اردکانی وزیر تعاون، محمدحسن طریقت منفرد و مرضیه وحیددستجردی وزرای بهداشت، صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی، حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش ، مسعود میرکاظمی وزیر نفت و محمد سلیمانی وزیر ارتباطات در دولت‌های نهم و دهم بودند که برای حضور در مجلس آینده ثبت‌نام کردند.

پرویز داودی، پرویز کاظمی،‌ فریدون عباسی، فاطمه واعظ جوادی و لطف‌الله فروزنده نیز از دیگر اعضای کابینه احمدی‌نژاد بودند که برای رسیدن به صندلی‌های بهارستان خیز برداشتند.

هرچند بیشتر آن‌ها از احمدی‌نژاد اعلام برائت کرده و گفتند که در قالب جریان اصولگرایی و یا به صورت مستقل در انتخابات شرکت خواهند کرد.

اصولگرایان نیز که اکثریت مجالس هفتم ،‌هشتم و نهم را در اختیار داشتند این بار هم با تمام قوا به میدان آمدند. جناح راست بیش از این‌که نگران تائید صلاحیت داوطلبانش باشد به فکر رسیدن به ائتلاف حداکثری است به خصوص که علی لاریجانی هم به خاطر اختلاف با جبهه پایداری فعلا اعلام کرده به صورت مستقل وارد انتخابات خواهد شد؛ غلامعلی حداد عادل، محمد نبی حبیبی، اسد الله بادامچیان و یحیی آل اسحاق از اصولگرایانی بودند که وارد کارزار انتخاباتی شدند.

علی مطهری نماینده فعلی تهران نیز به صورت مستقل ثبت‌نام کرد.

از نکات جالب توجه ثبت‌نام‌ محمد غرضی، غلامرضا مصباحی مقدم و علی فلاحیان در هر دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری بود.

برخی از چهره‌های تلویزیونی از جمله وحید یامین‌پور، جواد خیابانی، علیرضا دهقان، محمدرضا تقوی‌فرد و امیر احمدی نیز برای حضور در مجلس آینده ثبت‌نام کردند.

با پایان روند ثبت‌نام و آغاز بررسی صلاحیت‌ها در هفته‌های آینده مشخص خواهد شد که از میان این 12 هزار نفر کدامیک فرصت تبلیغات و شانس حضور در مجلس آینده را خواهند داشت.

ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری نیز اتفاقات ویژه ای داشت.

برخی چهره‌ها برای اولین بار برای حضور در مجلس شیوخ اعلام آمادگی کردند و تعدادی نیز از حضور در خبرگان بعدی انصراف دادند.

طبق اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور 801 نفر در این دوره برای حضور در خبرگان نام نویسی کرده‌اند که 16 نفر از آن‌ها زن هستند. ثبت‌نام‌ها نسبت به دوره قبل افزایش 62 درصدی داشته که به ازای هر صندلی 9 نفر ثبت نام کرده‌اند.

از میان 86 نماینده دوره چهارم خبرگان 6نفر از آن‌ها در این دوره ثبت‌نام نکردند و 9 نفر نیز در طول دوران 10 ساله از دنیا رفتند و با این حساب ترکیب مجلس آینده خبرگان حداقل 17 درصد تغییر خواهد کرد.

ثبت‌نام نکردن آیت الله عباس واعظ طبسی از نکات ویژه این دوره بود. شیخ الشیوخ خراسان به دلیل کسالت عبای خبرگان را از دوش انداخت و به قبای تولیت آستان قدس رضوی بسنده کرد. آیات رضا استادی،‌ علی‌اصغر معصومی، عباس محفوظی، سید محسن خرازی و هادی باریک بین از دیگر نمایندگان دوره چهارم بودند که در دوره پنجم نام‌نویسی نکردند.

آیات شیخ علی مشکینی، محمدرضا مهدوی کنی، ابوالقاسم خزعلی و محمد محمدی گیلانی از بزرگانی هستند که در طول دوره قبل از دنیا رفتند و در خبرگان آینده نخواهند بود.

در این دوره خبرگان علاوه بر نمایندگان فعلی برخی چهره‌های جدید نیز وارد کارزار انتخاباتی شدند.

سیدحسن خمینی در همان روز دوم ثبت‌نام ها به وزارت کشور رفت تا بازار انتخابات از همان اول داغ شود.

آیات سیدمحمد موسوی بجنوردی ،‌سیداحمد علم الهدی، محمود امجد و محمد محمدی ری شهری و حجج اسلام مصطفی پورمحمدی، محسن غرویان و مرتضی آقا تهرانی از چهره‌های جدیدی هستند که تلاش دارند وارد مجلس خبرگان پنجم شوند.

رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از دیگر چهره هایی بودند که برای خبرگان نام نویسی کردند.

در کنار اکبر هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی و صادق آملی لاریجانی، چهره‌هایی از جمله محمد یزدی، احمد جنتی،‌ محمدعلی موحدی کرمانی، سید محمود هاشمی شاهرودی، محمد تقی مصباح یزدی، امامی کاشانی، کاظم صدیقی، سیدابراهیم رئیسی، مجید انصاری و سید احمد خاتمی از جمله روحانیونی هستند که سابقه نمایندگی در خبرگان را دارند و برای انتخابات آینده نیز ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبت‌نام 5 وزیر اطلاعات در دولت‌های مختلف یعنی محمد محمدی ری شهری، قربانعلی دری نجف آبادی، علی فلاحیان، مصطفی پورمحمدی و محمود علوی از نکات حائز اهمیت این دوره به حساب می‌آید.

درست است که شان مجلس خبرگان از بازی‌های سیاسی و جناح‌بندی‌ها بالاتر است اما به هر حال حضور چهره‌های مطرحی از هر دو جناح کشور می‌تواند انتخابات این دوره خبرگان را گرم‌تر و ویژه‌تر از قبل کند.

شورای نگهبان وظیفه احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس خبرگان را بر عهده دارد و پس از اعلام نتایج فرصت تبلیغات به کاندیداهای تائید شده داده خواهد شد.

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری به صورت همزمان روز جمعه 7 اسفند برگزار می‌شود.

گزارش از خبرنگار سیاسی ایسنا: آرین افخمی

انتهای پیام

کد N1086747