تأکید کشورهای عضو گروه نرماندی بر ادامه آتش بس در شرق اوکراین

سیاسی

سران ۴ کشور عضو گروه نرماندی امروز بر تعهد خود در قبال پیمان «مینسک» و ادامه آتش بس در شرق اوکراین تأکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سران ۴ کشور روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان امروز در تماس تلفنی بر تعهد خود در قبال پیمان «مینسک» شامل بیرون بردن سلاح های سنگین از «دونباس» تأکید کردند.

سران ۴ کشور روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان موسوم به کشورهای عضو گروه «نرماندی» امروز در تماس تلفنی با یکدیگر بر تعهد طرفین بر اجرای توافق صلح مینسک تأکید کردند.

در بیانیه صادره توسط دولت فرانسه در این خصوص اعلام شده است: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، «پترو پروشنکو» رئیس جمهور اوکراین و «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه بر تعهد و التزام به آتش بس در شرق اوکراین و نیز بیرون کشیدن سلاح های سنگین از این مناطق تأکید کردند.

تاکنون اعضاء این گروه با هدف برقراری صلح میان گروه های درگیر در شرق اوکراین چندین نشست برگزار کرده اند. در ۱۱ فوریه سال ۲۰۱۵، این گروه (با حضور رهبران اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان) موفق شد توافق صلحی موسوم به «پیمان مینسک» را در شهر مینسک پایتخت بلاروس به امضاء برساند. این توافق مجموعه گام هایی برای اتمام منازعات در مناطق بحرانی شرق اوکراین را در خود جای داده است. توافق مذکور، دربرگیرنده آتش بس، خارج کردن تسلیحات از مناطق درگیری، تبادل زندانیان و انجام اصلاحات قانون اساسی است.

در این میان غرب روسیه را متهم به دامن زدن به بحران شرق اوکراین می کند حال آنکه روسیه این اتهام را رد کرده و همواره بر التزام خود به اصول توافق مینسک پافشاری می کند.

گفتنی است کشورهای روسیه، فرانسه، اوکراین و  آلمان عضو گروه نرماندی محسوب می شوند.

کد N1086595